Bazen gözlerle ifade edilemez duygular..O zaman kalemin gücü başlar..

Apple iOS 9’un En İyi 15 Özelliği

Kategori: Teknoloji | 3 sene önce Ersin tarafından yazılmıştır.Ayrıca 4.022 kere okundu.

Apple, bildiğiniz gibi geçtiğimiz hafta iOS 9‘un deneme sürümünü piyasaya sürdü. Gelen bu güncelleme ile birlikte yeni uygulamalarda gün yüzüne çıktı diyebiliriz. İnternette de popüler olmuş olan Siri uygulamasında bazı düzenlemeler yapılarak iPhone ve iPad gibi cihazlara “çoğul görevlendirme özelliği” kazandırıldı.

Apple ise yeni düzenlemeleri zamana yararak çıkartacağını ve gelecek düzenlemelerin resmi duyurudan önce olacağını ve en iyi şekilde olacağını açıkladı.

Dilerseniz bizleri yeni iOS 9′da neler bekliyormuş, bir göz atalım.

1) Siri: Sohbet

Siri’ye sorulan sorularda sorgulama işlemi uygulama tarafından çok daha hızlı yapılacak. Bize göre Siri aramaları  bundan sonra sohbet havasında geçecek gibi.

2) Arama Önerileri

iOS 9’un önemli özelliklerinden birisi de öneriler bölümü. Bu bölüm artık daha akıllı ve Google’a tasarım olarak benzemekte.

3) Notes Uygulamasında Düzenlemeler

Tam verim alabileceğinizi düşünmesek de bu sürümüyle artık notlarınıza resim ve fotoğraf ekleyebilir, karalamalara yer verebilirsiniz.

4) Haber Uygulaması

İlgi alanınızı seçtikten sonra bu alanlarla ilgili doğrudan veya dolaylı haberleri anında takip edebiliyorsunuz.

5) Akıllı Arama

Basit diye nitelendirebileceğimiz hesaplamaları artık telefondan yapmak çok daha kolay olacak.

6) Siri: Daha İyi Arama

Siri uygulaması artık sadece sorularda değil, yapacağınız aramalarda da daha aktif rol oynayacak. Örnek verecek olursak, “geçen temmuzdan kalan fotoğrafları göster” dediğimizde hızlı bir şekilde komutunuzu yerine getirecektir.

7) Shift Tuşu

Artık Shift tuşuna bastığımızda harflerin görüntüsü büyüyüp küçülecek. Eskiden “küçük harf miydi yoksa büyük harf miydi” gibi çelişkiler ortadan kalkacak.

8) Uygulama Değiştirme

iOS 9 ile beraber artık uygulamalar arasında daha kolay geçişler yapabileceksiniz. Bunun dışında iOS 8’de kaldırılmış olan “kişilerin kısayolları” ise bundan sonra arama önerileri bölümünde çıkıyor olacak.

9) Arama Yapılabilen Ayarlar Menüsü

Küçük gibi görünse de aslında oldukça önemli bir güncelleme olduğunu düşünüyorum. Ana ayar menüsü ile artık tamamen arama yapabilir ve istediğimiz yeri zaman harcamadan hızlıca bulabiliriz.

10) Uygulamalar Arası Dolaşma

iOS 9’un içerdiği küçük dolaşma menüsü sayesinde artık uygulamalar arası geçiş yapabileceğiz. Bu uygulamayı aslında iOS için “geri” butonu olarak düşünebiliriz.

11) Haritalar: Toplu Geçiş Yolları

Toplu taşıma sistemiyle ilgili bir destek Apple’dan bekleniyordu ve nihayet geldi dedirten bir uygulama. Artık metro, feribot ve otobüslerin gidiş yollarını rahatlıkla görebileceğiz. Fakat uygulama şuan birçok şehrimizde çalışmayabilir. Büyük iller için şimdilik destek veriliyor. Gelecekte bu uygulama daha yaygın hale gelerek işimizi oldukça kolaylaştıracaktır.

12) Haritalar: Geliştirilmiş Arama

Harita uygulamasında arama bölümünün çok fazla bakıma ihtiyacı olduğu bir gerçekti. Artık aramaları “gelişmiş gözden geçirme kapasitesi” ve “yeni başlık bazlı arama önerileri” sayesinde yapabileceğiz.

13) Bildirim Menüsü

iOS 9’da oluşacak bildirimler zaman göre sıralı bir şekilde olacak ve en son gelen bildirim en tepede olacak. Böylelikle bildirimleri tekrar görme şansına sahip olacağız.

14) Siri: Uygulama Önerisi

Telefonumuzda fazla uygulama varsa ve istediğimiz uygulamayı bulma yöntemi olarak şu ana kadar Spotlight Search’ı kullanıyorduk fakat, iOS 9’un gelmesiyle birlikte “Siri” yine özelliğini konuşturacak ve giriş yaptığımız uygulamalara eşdeğer olan uygulamaların önerisini yapabilecek.

15) Fotoğraf: Selfie Albümü

“The Photos” uygulaması ile birlikte çektiğimiz selfie fotoğraflarımız artık ayrı bir albüm içerisinde tutulacak.

26 yaşındayım. 2011 yılında kurduğum geyik.com.tr adresinin kurucusu ve yazarıyım. Ayrıca reklamcılık ile ilgili sağlam birikime sahibim.
EtiCanlar:

“Apple iOS 9’un En İyi 15 Özelliği” için 26 cevap

 1. Teknoloji dedi ki:

  En sevdiğim özelliği alttı numaralı özellik, resmen can sıkıntımı alıyor benden

 2. MaranelloGenerator dedi ki:

  İOS 10 efsane o zaman

 3. İlginç Hediyeler dedi ki:

  Siri mükkemmel bir uygulama! Arkadaş gibi artık hayatımıza girdi 🙂

 4. ucuz uçak bileti dedi ki:

  çok güzel anlatılmış. Harika bir anlatım olmuş. Özellikler de çok güzel.

 5. paykasa dedi ki:

  Bir yanda ios bir yanda android. Bakalım bu rekabetin sonu ne olacak 🙂

 6. Sohbet dedi ki:

  Uygulamalar arası dolaşma ve akıllı arama özelliği çok hoşuma gidiyor.

 7. Davut Şahin dedi ki:

  yeni güncelleme tabletlerin bazılarında hata vermeye başladığı yeni güncelleme gelir.

 8. koltuk takımları dedi ki:

  iOS 10 ile birlikte bu özelliklerin birçoğu daha da geliştirilmiş durumda olacak. Bakalım Ağustos ayında çıkacak olan iPhone 7’lerde bizleri neler bekliyor göreceğiz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir