Bazen gözlerle ifade edilemez duygular..O zaman kalemin gücü başlar..

Dairede Su Kaçağı Nasıl Tespit Edilir?

Kategori: Tavsiyeler | 8 ay önce Mehmet tarafından yazılmıştır.Ayrıca 128 kere okundu.

Günlük yaşamda bireyler birçok sorunla karşılaşmakla birlikte, bu sorunların birçoğu evler ile ilgili olmaktadır. Zira bireylerin zamanlarını en fazla geçirdikleri yerlerden birisi olarak evler, bu kullanım sıklığına bağlı olarak eskimekte gerek elektrik gerekse de su tesisatı yıpranmakta, eskimekte ve sorun çıkarmaktadır. Bu durum ise can sıkıcı olmasının yanı sıra aynı zamanda bireylere ek bir maliyet olarak geri dönmektedir. Özellikle su tesisatlarında boruların kullanıldığı malzeme önemli olduğundan paslanma ve tıkanma yapabilmektedir. Genellikle dairede su kaçağı tespiti olarak ortaya çıkan sorunun nedenleri şu şekilde olabilmektedir:

 • Genellikle evlerin yapım aşamasında su tesisatı için kullanılan boruların malzemeleri uzun yıllar dayanacak kalitede olmayabilir. Bu sebeple belirli bir kullanım süresinden sonra bu borularda çürüme, paslanma ve kireçlenme görülmektedir.
 • Yine evlerin, apartmanların su tesisatlarında basınç, ölçüm ve plan iyi olmayabilir. Bu durumda ise aşırı basınca dayanamayan tesisatta su kaçakları meydana gelmektedir.
 • Ekstrem bir durum olarak şehir şebeke suyundaki suyun aşırı klor ya da kireç oranının fazla olmasından dolayı bu kir ve kireç birikmekte ve sonrasında ise tıkanıklığa yol açmaktadır. Ayrıca dairede su kaçağı tespiti yapıldığında bu durum da görülmüş olacaktır.

Dairede Su Sızıntısı Tespiti Aşamaları

Su sızıntısı sorunu oldukça büyük hasarlara yol açabilmekte olup özellikle aparman dairelerinde yaşanması durumunda ise daha büyük sorunlara yol açmasının yanı sıra hem diğer komşuların mağdur olmasına hem de onarım maliyetinin de artmasına neden olabilmektedir. Bu durumda apartman dairesinde yaşanan sorunun tüm katlarda görülme olasılığı da olabilmektedir. Evde su kaçağı tespit hizmeti bu aşamada oldukça önemli bir aşama olup su sızıntısı hasarı büyümeden müdahale etmek hayati önem taşımaktadır. Bu etapta Sarıyer Su tesisatçısı yanınızdadır. Su sızıntısını tespit etmek için ise şu yöntemler kullanılmaktadır:

 • Su tespiti için profesyonel tespit araçları kullanılmakta olup alanında uzman tesisatçılar tarafından incelenme yapılması da tavsiye edilmektedir.
 • Öncelikle tespit aşaması için korelatör cihazı kullanılmaktadır.
 • Tesisatın zeminde yer alması durumunda ise mikrofonlu tespit araçları ile tespit gerçekleştirilmektedir.
 • Tesisatı gösteren termal cihazlar ile sızıntının garantili tespiti yapılarak gerekli bölgeye uygun tamirat ve onarım işlemleri yapılmaktadır.

Ersoylar Tesisat Sarıyer Şubesi

Tespit aşaması mutlaka su tesisatçıları tarafından yapılarak su sızıntısının garantili tespiti yapılmalıdır. Fakat bazı durumlarda su sızıntısına yönelik küçük ipuçları bireyler tarafından anlaşılmakla birlikte bu durumda bir uzman tesisatçı görüşü alınarak duruma müdahale de yapılabilmektedir. Bu sayede dairede su kaçağı tespiti de kolaylıkla yapılıp direk onarım aşamasına geçilebilmektedir. Ersoylar tesisat Sarıyer bölgesi ekipleri sizlerin 7/24 hizmetindedir.

Garantili su kaçağı bulma işlemi, tamir işleminden daha zahmetli ve masraflıdır. Bunun nedeni ise, su borularının gözle görünür olmamasıdır.

Yer altında kalan su borularında meydana gelen tahribatlar gözle görünür olmadığından Sarıyer su kaçağı servisi işleminde günlerce süren bir kırma dökme işlemi uygulanmaktadır.

Eskiden teknolojik anlamda yaşanan sıkıntılar nedeniyle herkesin korkulu rüyası haline gelmiş olan bu problem günlerce hatta haftalarca süren kırma dökme işleminin ardından ortadan kaldırılmaktaydı.

Günümüzde gelişen teknoloji sayesinde en zahmetli sorunlar bile kısa süre içerisinde ortadan kalkmaktadır.

Ersoylar Sarıyer su tesisatçı firmamız, teknolojinin son harikası olan cihazları kullanarak, kırmadan dökmeden noktasal olarak su kaçağı bulma işlemini yapar ve ardından tamirini gerçekleştirir.

Dairede Su Kaçağını Tespit Etmek İçin Hangi Araçlar Kullanılmaktadır?

Özellikle günümüzde apartmanlarda sıklıkla görülen alt yapı problemlerinden birisi de su tesisatı sorunları olmakla birlikte bu sorunun sıklıkla görülmesinin nedenlerinden biri de su tesisatında kullanılan malzemedir. Bunun yanı sıra tesisatın planının iyi yapılamaması, ölçüm hataları da fazla basınca yol açarak borulara baskı uygulamakta ve zayıf yerlerden su sızıntısına yol açmaktadır. Alanında uzman tesisatçılar tarafından yapılması gereken dairede su kaçağı bulma için son teknoloji tespit araçları kullanılmakta ve kırma ya da dökme olmadan işlem kolaylıkla halledilmektedir. Genellikle su kaçağı tespiti için kullanılan araçlar:

 • Korelatör cihazı,
 • Mikrofonlu zemin dinleme aracı,
 • Termal ısı kameraları,
 • Basınç dalga ölçüm cihazı,
 • Akustik ses dinleme cihazları,
 • Frekans analizi yapan cihazlar gibi son teknoloji tespit araçları olup su sızıntısının garantili tespitini gerçekleştirmektedir.

Özellikle apartman daireleri için hayati önem taşıyan bu önlemler sıklıkla görülen su sızıntısı problemin önüne geçmekle birlikte fazla kişinin mağdur olmasının da önüne geçmektedir.

26 yaşındayım. 2011 yılında kurduğum geyik.com.tr adresinin kurucusu ve yazarıyım. Ayrıca reklamcılık ile ilgili sağlam birikime sahibim.
EtiCanlar:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir