Bazen gözlerle ifade edilemez duygular..O zaman kalemin gücü başlar..

Dask ve Konut Sigortasının Farkı Nedir, Hangisi Zorunlu?

Kategori: Tavsiyeler | Mehmet tarafından yazılmıştır. Ayrıca 31 kere okundu.

Konut sigortası, evinizi hırsızlık, yangın, su baskını gibi öngörülmeyen risklere karşı güvence altına alan sigorta çeşididir. Konut sigortası teminatları kapsamına dilerseniz evinizde bulunan eşyaları da dahil edebilirsiniz. Konut sigortası yaptırmak zorunlu mu sorusu ise “isteğe bağlıdır” şeklinde yanıtlanabilir. Konut sigortası tavsiye edenler poliçe kapsamının önemine dikkat çeker. Konut sigortası teklifi aldığınızda poliçede belirlenen limitler ve teminatlar sigorta kapsamını belirler. Örneğin konut sigortası kapsamına eşyaları dahil etmek, yangın veya su basması gibi durumlarda sadece binada oluşan zararın değil eşyalarda oluşan maddi zararın da limitler dahilinde karşılanmasını sağlar.

Dask ise devlet tarafından sunulan bir sigorta ürünüdür. Dask zorunlu mu sorusuna yanıt olarak, “17 Ağustos 1999’da meydana gelen Marmara depreminden sonra Dask’ın yasalaştığı” bilgisi verilebilir. Zorunlu deprem sigortası Dask, deprem ve deprem nedeniyle meydana gelen yangın, infilak, tsunami, yer kaymasının konuta vereceği hasarların karşılanmasını hedefler. Dask teklifi almak ve yapıyı sigortalatmak deprem nedeniyle tamamen veya kısmen zarar gören binalar için güvence sağlar. Dask kapsamına ise binanın temelleri, ana duvarları, tavanlar, tabanlar, bağımsız bölümler, ortak duvarlar, asansör, merdivenler, çatı, baca, bahçe ve istinat duvarları gibi binayı oluşturan bölümler girer. Dask fiyatları, yapı tarzına göre tespit edilen metrekare birim maliyetlerine, konutun yüzölçümüne ve tarife fiyatına göre değişir.

Konut Sigortası ve Dask Arasındaki Farklar

İsteğe bağlı olan konut sigortası ile kanunen zorunlu olan Dask arasındaki farkların ilki poliçe kapsamı ile ilgilidir. Dask sadece depreme bağlı hasarları koruma altına alırken, konut sigortası poliçe kapsamındaki tüm riskler için güvence sağlar. Konut sigortası poliçesine dilerseniz deprem riskini de ekleyebilirsiniz. Böylece deprem nedeniyle oluşan zarar Dask poliçesinde bulunan limitleri aşarsa ilave koruma elde edersiniz. Ayrıca konut sigortası yaptırmak için ev sahibi olmanıza gerek yoktur. Kiracısı olduğunuz konutu da sigortalayarak evin içindeki eşyalar için koruma sağlayabilirsiniz. Dask’ta ise sigortalı tapu sahibidir. Dask için gerekli belgeler arasında tapu bilgileri de talep edilir. Siz de E-sigortam üzerinden konut sigortası teklif al ve dask teklifi al hizmetlerinden faydalanabilir ve uygun sigorta fiyatları ile tanışabilirsiniz. E-sigortam ile online konut sigortası ve deprem sigortası yaptırma kolaylığını kaçırmayın.

26 yaşındayım. 2011 yılında kurduğum geyik.com.tr adresinin kurucusu ve yazarıyım. Ayrıca reklamcılık ile ilgili sağlam birikime sahibim.
EtiCanlar:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir