Bazen gözlerle ifade edilemez duygular..O zaman kalemin gücü başlar..

Havalı Hasta Yatakları İle Yaraları Önleme

Kategori: Tavsiyeler | 6 ay önce Mehmet tarafından yazılmıştır.Ayrıca 140 kere okundu.

Ortopedik şekilde tasarlanmış olan havalı hasta yatakları genellikle yatağa bağımlı hastalar tarafından tercih edilmektedir. Vücuda orantılı şekilde hava basıncı dağıtan bu yataklar, hastanın tedavi süresince yaşam kalitesini yükseltmeyi hedeflemektedir. Sürekli yatan hastaların vücutlarında oluşabilecek yara, terleme ve ağrıları önleyen havalı yatak aynı zamanda hastanın kan dolaşımını ve basıncını da normal seviyeye getirmektedir.

Havalı Yatak Neden Kullanılır ve Faydaları Nelerdir?

Hastaların daha konforlu şekilde yatmasını sağlayan havalı hasta yatağı 3 çeşit olarak piyasada bulunmaktadır. Bunlar; baklava tipi, boru tipi ve pozisyon aldıran havalı yataklardır. Her birinin farklı özellikleri bulunur ve hastanın şikayetlerine yönelik olarak seçilerek fayda sağlanır. Felçli, obezite sorunu yaşayan ve yatalak hastalar tarafından fazlaca tercih edilen bu yataklar, üzerinde bulunan hava kanalları ve içerisindeki motor yardımıyla vücuda uygulanan baskının doğru şekilde yayılmasını sağlar.

Böylece uzun süre yatmaktan oluşabilecek rahatsızlıkların oluşumu engellenir. Havalı hasta yatağı olarak da bilinen bu yatakların elektrikle çalışması sanılanın aksine hiçbir tehlike arz etmemektedir. Elektrik kesintisine karşı da 24 saat boyunca içerisindeki şişliğini muhafaza edecek bir şekilde üretilmiştir. Aynı zamanda üzerinde bulunan anti-bakteriyel şilte sayesinde hastalar hijyen açısından da sorun yaşanmaz. Havalı yatakların kurulumu da oldukça basittir. Üzerine konulacak alt yatak düzeneği kurulduktan sonra paketten çıkan hava motoru yardımıyla yatak şişirilerek kullanıma hazır hale getirilir.

Havalı Yatak ile Yaraları Önlemek

Günümüzde oldukça tercih edilen havalı yatak, birçok hastanın yaşamını kolaylaştırmıştır. Vücudun uzun süre aynı şekilde bir zeminle temas etmesi sonucunda oluşan ve halk dilinde “bası yarası” olarak bilinen bu yaralar yatalak hastaların en büyük sorunlarının başında gelir. Vücudun özellikle dirsek, kuyruk sokumu, topuk, kafa arkası bölgelerinde oluşan bu yaralar hastanın yaşam kalitesini oldukça azaltmaktadır. Havalı yataklar bu tür yaraların ve ağrıların oluşmasını engellemeye yönelik bir sistemle tasarlanmıştır. Hastaların hareket kısıtlılığının olduğu bölgelere hava kanallarının yaptığı basınç, o bölgelerin kan dolaşımını normal seviyeye çıkartır. Ayrıca hava basıncın verdiği masaj hissi hastanın tedavi süresince daha konforlu zamanlar geçirmesini sağlar.

26 yaşındayım. 2011 yılında kurduğum geyik.com.tr adresinin kurucusu ve yazarıyım. Ayrıca reklamcılık ile ilgili sağlam birikime sahibim.
EtiCanlar:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir