Bazen gözlerle ifade edilemez duygular..O zaman kalemin gücü başlar..

İtalya Oturum İznine Sahip Olmak için Yapmanız Gerekenler

Kategori: Sehayat ve Gezi,Tavsiyeler | 2 sene önce Mehmet tarafından yazılmıştır.Ayrıca 340 kere okundu.

   İtaya ikamet izinleri son zamanlarda değiştirilmiştir. 2007 yılından itibaren İtalya topraklarında ikamet beyanlar ile verilmektedir. Bunun için varlık beyanı bildirmeniz gerekecektir. Polis merkezine giden kişilere bir form verilir ve kişiler bu formları doldurur. Yapacağınız başvuruyu İtalya’ya gittikten 8 gün içerisinde gerçekleşmeniz gerekmektedir. Size damgalanmış bir makbuz verilecektir. Gereken detayları https://italya.vatandaslik.com.tr/ internetten araştırma yaparak da edinebilirsiniz. Bu makbuzu ilerleyen dönemlerde kanıt istekleri zaman onlara sunabilirsiniz.

   Kişiler kısa süreli vize sahibi ise bu beyanda bulunmalarına gerek kalmamaktadır. Ayrıca AB vatandaşı olan ve USV etiketine sahip olmayan herkesin bu beyanda bulunmaları gerekmektedir. Pasaportu bulunmayan ve İtalya’da 3 aydan fazla süre ile kalmak isteyenleri de kapsamaktadır.

   İtalya’da oturma izni almak isteyen kişiler izin belgelerini de amaçlarına göre belirlemektedir.

   AB üyesi dışında kalıcı ikamet kartı almak isteyen kişiler 5 yıldan uzun süre burada yaşadıktan sonra talep edebilirler.

   Kalma izni genellikle AB üyesi olmayan kişilerin tercih ettikleri bir izindir. Geçici bir süresi vardır yani sınırlıdır. Genellikle bu izin yenilenebilmektedir ve ilk 5 yıl süre ile kişilere verilmektedir.

   AB vatandaşları ise 3 aydan daha uzun bir süre İtalya’da kaldıktan sonra kalıcı ikamet kartını elde edebilirler. Ayrıca bakmakla yükümlü oldukları kişiler var ise bunlar için de başvuruda bulunabilirler.

   Vizenizde belirtilen amaçlar doğrultusunda İtalya’da kalmak isteyen kişilerin yapmış oldukları başvurular 3 ay kadar bir süre zarfı sonrasında elde edilmektedir. Kalmak için alabileceğiniz izin türlerinden ilki turist iznidir. Bu izin sizin İtalya’da bir haftadan fazla süre kalmanızı sağlamamaktadır. Bir ev otel ya da kamp amaçlı kısa süreli ziyaretlerinde başvuru yapabilirsiniz. Eğer aile için gelmek istiyorsanız aile izin belgesi hakkından faydalanabilirsiniz. Genellikle yabancı kişiler eşleri İtalyan vatandaşı olduğu zaman bu özellikten faydalanmaktadırlar. Bağımsız ya da serbest çalışan kişiler de çalışma izni başvurusunu tercih etmektedirler.

   Vize almayan kişiler ile bir polis şubesine giderek orada formu doldurmalı ve turizm için verilen izin belgesini almalıdırlar.

   İtalyan vatandaşlığı ile İngiltere, Almanya, İsveç gibi AB üyelerinden 27 ülkeye vize sahibi olmadan çalışma ve yaşama hakkına sahip olabileceğiniz bir fayda sağlanmaktadır. Ayrıca birbirinden güzel ülkeleri gezerek keyifli zamanlar geçirebilirsiniz. İtalya da birbirinden güzel şehirleri ile sizi büyüleyecek harika bir ülkedir. Yaşamasanız bile mutlaka gidip göreceğiniz tatilinizi en iyi şekilde değerlendirebileceğiniz iyi seçeneklerden birisidir.  italya.gezilecek.org/yerler-114 ile detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

   AB vatandaşı iseniz ve ülkede 90 günden fazla kalmak istiyorsanız gerekli tüm evrakları hazırlayarak bir başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Geçerli bir pasaportunuz bulunmalıdır ve bunun kopyasını yanınızda bulundurmanız gerekmektedir. Sabıka kaydınız, gelir vergisi beyannamenizin asgari geri sosyal ödeneklerin altında bir tutarda olmamalıdır. Bunu belgeleyerek evrakların arasında bulundurmalısınız. İkametiniz ile birlikte bir aile sertifikanız ve posta makbuzunuz olmalıdır.

26 yaşındayım. 2011 yılında kurduğum geyik.com.tr adresinin kurucusu ve yazarıyım. Ayrıca reklamcılık ile ilgili sağlam birikime sahibim.
EtiCanlar:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir