Bazen gözlerle ifade edilemez duygular..O zaman kalemin gücü başlar..

Kitap Okumanın Kanıtlanmış Faydaları

Kategori: Tavsiyeler | 3 ay önce Mehmet tarafından yazılmıştır.Ayrıca 92 kere okundu.

Kimileri için boş zamanları değerlendirme yöntemi olan kitap okuma, kimileri için de yalnızlıktan kurtulmanın keyifli bir yolu oluyor.  Kitap okumanın faydaları ise adeta saymakla bitmiyor. Peki,  kanıtlanmış olan faydaların neler olduğunu biliyor musunuz?

  • Stresle baş etmeyi sağlıyor. Yapılan bazı bilimsel araştırmalar her gün yatmadan önce 30 sayfa kitap okuyanların, stresle baş etmeyi  çok daha kolay öğrendiğini ortaya koydu. Bu nedenle özellikle stresli bir hayata sahip olanlara her gün uyumadan önce 30 sayfa kitap okumaları tavsiye ediliyor.
  • Kelime dağarcığını geliştiriyor olmasa da kanıtlanmış faydaları arasında bulunuyor. Kitap okuyanların günlük hayatında kullandıkları kelime sayısının okumayanları oranla çok daha yüksek olduğu yapılan pek çok araştırmada ortaya kondu.  Dolayısıyla kitap okuyanların karşı tarafı konuşarak etkileme özelliği çok daha güçlü olabiliyor.
  • Kitap okumak, toplumda son derece yaygın bir şekilde görülen alzheimer hastalığına yakalanma riskini % 50 oranında düşürüyor. Hafızaya çok ciddi katkılarda bulunan bu aktivite hafıza zayıflığı problemi ile mücadeleye de hatırı sayılır oranda destek veriyor.
  • Uykuya dalma problemini ortadan kaldırıyor. Yine bilimsel olarak yapılan bazı araştırmalar uykuya dalma problemi yaşayan kişilerin uyku öncesinde kitap okuduklarında bu sorundan kısa zamanda kurtulduklarını ortaya koydu. Bu araştırmalardan sonra kitap okuma yönteminin uykuya dalmayı kolaylaştıran bilimsel bir teknik olarak kabul gördüğünü  belirtebiliriz.
  • Kitap okuyanların kendilerini çok daha doğru bir şekilde ifade ediyor olmaları sosyal ilişkilerinde de çok daha başarılı olmalarını beraberinde getiriyor. Duygu ve düşüncelerini ifade etmekte güçlük çekenlere işte bu nedenle sıklıkla kitap okumaları tavsiye ediliyor.
  • Bir diğer bilimsel  fayda ise kitap okumanın insanlara pratik düşünmeyi öğretiyor olmasıdır. Düzenli olarak kitap okuyan insanlar bir süre sonrasında olaylara çok daha pratik bir şekilde yaklaşmaya başlıyor. Bu da yaşamlarında pek çok farklı kolaylığı elde etmelerini sağlıyor.

Elbette kitap okumanın sağladığı faydalar sadece bunlardan ibaret değil.  Yaşamınızda kitaplara daha fazla yer vererek sayısız faydasından istifade etmek isterseniz kitap çeşitlerini en uygun fiyatla satın alabileceğiniz kitap365 adresini hemen ziyaret edebilirsiniz. Sitede aradığınız her türlü kitabı gayet düşük fiyatlarla bulabiliyorsunuz.

26 yaşındayım. 2011 yılında kurduğum geyik.com.tr adresinin kurucusu ve yazarıyım. Ayrıca reklamcılık ile ilgili sağlam birikime sahibim.
EtiCanlar:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir