Bazen gözlerle ifade edilemez duygular..O zaman kalemin gücü başlar..

Tırnak Mantarı Tedavisi

Kategori: Tavsiyeler | 11 ay önce Mehmet tarafından yazılmıştır.Ayrıca 176 kere okundu.

Özellikle sıcak havalar mantar enfeksiyonlarının en büyük nedenleri arasında yer almaktadır. En fazla ayak bölgesinde olmak üzere ellerde de görülebilen mantar hastalıkları, kişilerin sosyal ve psikolojik sorunlar yaşamasına ve mutsuz olmalarına neden olmaktadır. Tırnaklarda kalınlaşma, renk ve şekil değişikliklerinin yanı sıra parçalanmaya kadar neden olabilen tırnak mantarı, uzman doktorlar tarafından muayene edilerek teşhis edilebilmektedir. Tırnak renginizde kahverengiye dönüşüm, tırnak kalınlaşması ve kötü koku oluşumu var ise mutlaka kısa bir süre içerisinde bir doktora görünmeniz gerekiyor. Uzun süre nemli ayaklar durmak, diabet ve dolaşım bozuklukları hastalıkları, sivri ve dar ayakkabı giyimi ayrıca ortak kullanım alanlarından dolayı ortaya çıkabilen bu rahatsızlığı, tırnak mantarı tedavisi ile ortadan kaldırabilirsiniz.

Tedavi edilmediği takdirde bulaşıcı olan ve diğer tırnaklara sıçrama riski bulunan tırnak mantarı, çok nadr durumlarda kendiliğinden iyileşme göstermektedir. Uzun ve güç bir tedavisi olan bu rahatsızlık, krem, ağız yolu ile alınacak ilaçlar ve lazer ile ortadan kaldırılabilmektedir. Farklı lazer çeşitleri kullanılarak yapılabilen bu işlemde, genel olarak ND Yag Lazer uygulaması yapılmaktadır. Tırnağı derinlerinde ısıtarak mantarı öldürmeye dayalı olan bu tedavi yöntemi oldukça etkilidir. Tırnak mantarı tedavisi genel olarak 4 yöntem üzerinden uygulanmaktadır. Bu adımlar;

 • Tedavi öncesinde tırnak inceltilir
 • Tırnak dairesel hareketlerle lazere taratılır
 • Lazer ile tırnak kenarları ve parmak dokusu tanıtılır
 • Son olarak tırnak yüzeyine delikler açılır ve lazer uygulaması yapılır

Tırnak mantarı tedavisi sonrasında tırnak kısa sürede normal görünümüne kavuşamayabilirsiniz. Ayrıca tedavi olmanız durumunda dahi tekrar ortaya çıkabilecek bu rahatsızlığın kendini tekrar etmemesi için ayak ve el tırnaklarınıza iyi bakmanız gerekiyor. Bu rahatsızlık hakkında alanında uzman olan Dr.Oğuz Uçar ve www.droguzucar.com web sitesi üzerinden bilgi ve destek alabilirsiniz.

Tırnak Mantarından Korunmak İçin Öneriler

Tırnak mantarı tedavisi ile ortadan kaldırılabilen bu sorundan korunmak amacıyla yapabileceğiniz bazı şeyler bulunmaktadır. Bunlar;

 • Ortak kullanım alanları (havuz ve spor salonu) gibi alanlarda terlik kullanımına özen gösterilmeli
 • Mümkün oldukça deri ayakkabı ve geniş ayakkabılar tercih edilmeli
 • Ayak ve el tırnakları ayrı olmalı ayrıca sık aralıklar ile tırnaklar kesilmeli
 • Uzun süre aynı çorap giyilmemeli ve çorap giyimi öncesinde pudra ile sprey kullanmaya özen gösterilmeli
 • Başkalarıyla terlik ve ayakkabı paylaşmaktan uzak durulmalı
 • Ayrıca tırnak kesimi öncesi alkol ile tırnak bölgeleri temizlenmelidir.

Yukarıda bulunan önerilere uymanız takdirinde ayak mantarlarından kurtulabilir ve daha sağlıklı el ve ayaklara sahip olabilirsiniz. Ayaklarınızı düzenli olarak yıkayarak, ayağınızın hava almasına izin vererek ayrıca temiz çorap giymeye ve başkalarının terlik ve ayakkabılarını giymemeye özen göstererek sizlerde bu hastalıktan korunabilirsiniz.

Dövme Sildirme

Özellikle genç yaşlarda büyük hevesler ile yaptırılan dövmeler, ilerleyen yaşlarda pişmanlıklara ve sorunlara neden olabilmektedir. Yaşam tarzı, duygun veya düşüncenizi anlatmak amacıyla yaptığınız dövmeleriniz kurtulmak gelişen teknoloji sayesinde çok daha kısa sürede çözüme kavuşturulabilmektedir. Milattan önceye dayanan geçmişiyle uzun süredir insan hayatında yer alan dövmeler, yaptırmak kadar kolay olmasa da ortadan kaldırılabilmektedir. Her 4 dövme yaptıran kişiden 1’inin sildirdiği dövmelerinizi, dövme sildirme uygulamaları ile ortadan kaldırabilirsiniz.

Yeterli donanımı sahip muayenehanelerde alanında uzman kişiler tarafından sildirilmesi önerilen dövmelerinizi, 5-10 seans içerisinde ortadan kaldırabilirsiniz. FDA (Amerikan İlaç ve Gıda Dairesi) tarafından onaylı olan lazer cihazları ile dövme sildirme yapabilirsiniz. 6-8 haftalık seans araları ile yaptırılabilen bu işlemin başarısı, tek renk dövmelerde, boyanın kaliteli olmasında ve orta koyuluktaki dövmelerde daha iyidir.

Dövme Sildirme Uygulaması

Dövme sildirme uygulaması genel olarak 5 aşamadan oluşmaktadır. Uygulama sonrasında en az 3 gün sıcak su ile temastan ayrıca uzun süreli güneşe maruz kalmaktan kaçınılmalıdır. Bu aşamalar;

 • Dövmenin boyut, renk, derinlik ve iz miktarı analiz edilmekte ve Kerbai-Desai ölçüsü ile puanlanmaktadır. Buna uygun olarak seans süresi belirlenmekte ve işlem başlamaktadır.
 • İşlem öncesinde silme uygulaması yapılacak olan alan özel antiseptik solüsyonlar yardımıyla silinmektedir.
 • Uygulama yapılacak olan bölgeye, acı ve ağrıyı en aza indirgemek amacıyla lokal anestezik etkisi bulunan krem sürülmektedir.
 • Dövmenin yapısına uygun olarak lazer dozlarını ayarlanır ve güvenle uygulama başlatılır.
 • Silme işlemi sonrasında bölgeye nemlendirici krem sürülür ve işlem sona erer.
26 yaşındayım. 2011 yılında kurduğum geyik.com.tr adresinin kurucusu ve yazarıyım. Ayrıca reklamcılık ile ilgili sağlam birikime sahibim.
EtiCanlar:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir