Bazen gözlerle ifade edilemez duygular..O zaman kalemin gücü başlar..

YouTube’da Çocuklar İçin Uygunsuz Videolar Nasıl Engellenir?

3 sene önce Mehmet tarafından yazılmıştır.
anasayfa
anasayfa
anasayfa

Yıllardan beri film izlerken, müzik dinlerken ve çeşitli eğitim videoları izlerken kullandığımız YouTube platformu, günden güne daha da gelişmeye devam ediyor. Özellikle son dönemlerde açılan kanallar, eğitime yönelik olmasa da bazı videolar sayesinde eğitim derecesi görebiliyoruz. Fakat açılan amatör düzeydeki kanalların bazılarında ise, çocuklarımızın görmemesi gereken kısımlar yer alabiliyor. Bu yazımızda, YouTube platformunda çocuklar için uygun olmayan videoları engellemeyi anlatıyoruz. Peki bu videolar nasıl engellenir?

Kısıtlama Özelliği

YouTube alanında istenmeyen videoların gizlenebilmesi için kısıtlama özelliğini kullanacağız. Her ne kadar bu özelliği basit bir şekilde açıp kullanmaya başlasak da, özelliğin aşırı kapsamlı olmayacağını söyleyebiliriz. Çünkü mutlaka istenmeyen videolar karşımıza gelecektir.

Kısıtlama Özelliği Nasıl Kullanılır?

Öncelikle YouTube penceresini açtığımızda, sağ üst köşede 3 nokta seçeneğini göreceğiz. Ona dokunduktan sonra Ayarlar > Genel adımlarını takip etmeliyiz. Bu adıma geldikten sonra zaten Kısıtlama seçeneği karşımıza çıkacaktır. Kısıtlı Mod’u aktif hale getirdikten sonra artık çocuklarınızın, ailenizin ve eşinizin görmemesi gereken videolar karşımıza gelmemeye başlayacaktır. Her ne kadar bu videolar tamamen kesilmese de, ciddi oranda azaldığını söyleyebiliriz. Eğer Kısıtlı Mod aktif hale geldikten sonra hala can sıkıcı videolarla karşılaşıyorsanız, videoyu rahatlıkla şikayet edebilirsiniz. Şikayet ettiğiniz videoda gerçekten de uygunsuz bir içerik varsa, YouTube bu konu hakkında gerekli incelemeleri yapacaktır.

2.397 kez okundu.
10 Yorum Yapıldı

Kişisel Blog Nedir? Nasıl Açılır?

4 sene önce Mehmet tarafından yazılmıştır.
anasayfa
anasayfa
anasayfa

Küçüklüğümüzden hatırladığımız ve özellikle Türk televizyon dizilerinde denk geldiğimiz “hatıra defterleri” artık yerlerini kişisel bloglara bıraktı. Peki nedir bu kişisel bloglar, nasıl açılır?

Kişesel blog, herhangi bir kural veya kategori fark etmeksizin bireylerin kişisel aktivitelerini, hislerini, düşüncelerini kaleme alarak yayımlayabilecekleri bir internet sitesi olarak yorumlanmaktadır. Sosyal medya platformlarını da bir “geniş kapsamlı kişisel blog” olarak yorumlayabilmekteyiz. Lakin internet sitesi olarak açılan kişisel bloglar, daha düzenli ve ilgi alanına göre takip edilebilir olduğu için tavsiyemiz olmaktadır.

Günümüzde belirli bir ücret karşılığında kişiye özel tasarımlar ile hazırlanan PHP kodlama diline sahip kişisel bloglar olsa da, daha çok Blogspot ve WordPress temelli kişisel bloglar kullanılmaktadır. Hem alt yapı desteği, hem ücretsiz sunum, hem kolay düzenleme ve kolay kişiselleştirilebilme gibi özelliklere sahip olan bu platformlarda kendinize ait bir mail adresi ile üye olup, kolaylıkla bir kişisel blog sahibi olabilirsiniz.

Blogunuzu açtıktan sonra sizi takip ederek okuyacak olan insanlara ulaşabilmek adına sürekli olarak yazdığınız blogları sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanızın da önemli bir getirisi olacaktır.

Bloglarına yazdığınız içerikleri sosyal medya platformlarında paylaşarak ulaşacağınız kitle, hem bloğunuzun bilinirliğini artıracak, hem de gelen tık sayısı ile doğru orantılı olarak Google’da yükselmenizi sağlayacaktır. Google’da daha ön sayfalarda çıkmak ve Google sayesinde bulunmakta kişisel bloğunuzun değerini ve takipçi sayısını da artıracaktır.

Kişisel bloglarında tanıtım yaparak ve bloglarının belirli alanlarına reklam ekleyerek para kazanan bloggerlarda mevcuttur. Bu bloggerlar, blogları üzerinde harcadıkları emek ve kavuştukları takipçi kitlesi sayesinde firma ve reklam şirketlerinden reklam alarak, bloglarına harcadıkları süreyi kolayca nakite çevirebilmektedirler. Bu sayede ek gelir sağlayan binlerce blogger mevcuttur. Sizde kendinize bir blog açarak hem içinizi dökmeye, hem de ek gelir kazanmaya başlayabilirsiniz.

1.206 kez okundu.
1 Yorum Yapıldı

KYK İnternetine Birden Fazla Cihaz Nasıl Bağlanır?

4 sene önce Mehmet tarafından yazılmıştır.
anasayfa
anasayfa
anasayfa

Kredi Yurtlar Kurumu’na bağlı öğrenci yurtlarında internet kişi başı 1 cihaz hakkı ile verildiği için hem telefondan, hem de bilgisayardan bağlanmak büyük bir sorun haline gelmektedir. Yurda kayıt yaptıran öğrencilere özel olarak verilen kullanıcı adı ve şifreler ile giriş yapılabilen bir internet sistemine sahip olan Kredi Yurtlar Kurumu, öğrencilerin hem bilgi güvenliğini, hem internet üzerinde yasaklı sitelere girişi engellemek, hem de ağ üzerinden yapılan ve suç teşkil eden davranışları öğrenciyi cezalandırmak amacıyla kişiye özel şifre ve kullanıcı adı hizmeti sunmaktadır.

Bu uygulama, hem cep telefonu üzerinden, hem tablet üzerinden, hem de bilgisayar üzerinden internet kullanmak isteyen öğrenciler için büyük bir sorun teşkil etmekle birlikte, çözümü kolay bir işlemdir.

Kredi Yurtlar Kurumu (KYK)’nın kullandığı bu sistem, hem herkesin eşit olarak internette vakit geçirme veya internette araştırma yapma hakkını güvence altına alıyor, hem de devlete bağlı olan yurtlarda konaklama yapan öğrencilerin herhangi bir sanal suça bulaşmamasını güvence altına alıyor. Bu bağlamda yüzde yüz mantıklı bir sistem uygulayan KYK’nın sistemini bozma gibi bir olay gerçekleştirmeden, size verilen özel kullanıcı adı ve şifre ile internete birden fazla cihazınız ile bağlanmak mümkün. Her ne kadar bu hareketiniz ile birden çok kişinin internetini belirli miktarda yavaşlatacak da olsanız, araştırması bizden, uygulaması sizden.

Kredi Yurtlar Kurumu’na konaklayan öğrencilerin, internet ağına birden fazla cihazla bağlanabilmeniz için, bağlayacağınız cihazlardan bir tanesinin Android cep telefonu veya laptop bilgisayar olması gerekmektedir. Eğer elinizdeki cihaz notebook ise, bilgisayarınıza indireceğiniz “Bilgisayarı modem yapma” programı sayesinde, bilgisayarınızı bir modem görevi ile yetkilendirebilir, bu sayede diğer cihazlarınız ile de internete bağlanabilirsiniz.  Zira aynı işlem, Kredi Yurtlar Kurumu’nun internet ağına bağlı olan Android işletim sistemli cep telefonunuz ile de mümkündür. Yine telefonunuza indireceğiniz modem uygulaması sayesinde diğer cihazlarınızı da güvenli bir şekilde Kredi Yurtlar Kurumu’nun wifisine bağlayabilirsiniz.

1.704 kez okundu.
Yorum Yok :(

Instagram’da İşletme Profili Nedir? Nasıl Açılır?

4 sene önce Mehmet tarafından yazılmıştır.
anasayfa
anasayfa
anasayfa

Her geçen gün çok daha fazla insanın kullanmaya başladığı ve her gün yeni eklenen özellikleriyle dikkat çeken İnstagram, son olarak eklenen ve yayınlanan İnstagram uygulaması işletme profili sayesinde sosyal medya üzerinden alım- satım yapılmasına son derece müsait bir hale gelmiş ve tabir yerindeyse bir ticaret ortamına dönüşmüştür. Gerek sosyal medyanın neredeyse herkes tarafından kullanılıyor olması gerekse de sosyal medya üzerinden yapılan satışların çok daha kolay ve maliyetsiz olması sebebiyle pek çok satıcı, sosyal medyayı ve özellikle de İnstagram’ı kullanmaktadır. Böylelikle ürünler hem çok daha kolay ve hızlı bir şekilde tüketiciye ulaşıyor hem de tüketici İnstagram üzerinden istediği herhangi bir ürünü rahatça bulabiliyor. Bu yazımızda sizlere İnstagram’a yeni eklenen özellik işletme profiline nasıl geçebileceğinizi anlatacağız. Bu sayede siz de işletme hesabı kullanarak daha çok insana hitap edebilirsiniz ve normal kişisel profilinizi işletme hesabına taşıyarak tüketicilerin sizinle çok daha hızlı bir şekilde iletişime geçmesini sağlayabilirsiniz. Buna ek olarak İnstagram işletme hesabını kullanarak satışlarınızın genel istatistiklerini en iyi şekilde analiz edebilirsiniz. İnstagram işletme profilinin ne olduğu ve özellikleri hakkında bilgi sahibi olmak için okumaya devam edebilirsiniz.

isletme-profiline-gecis-aklimca-1024x669

İnstagram işletme profili kullandığınızda sizlere ücretsiz olarak sunulan ürün / satım istatistiğini çok rahat bir şekilde görebilir ve sattığınız herhangi bir ürünün ne kadar çok tüketiciye ve hatta hangi tüketiciye ulaştığı konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı olması sebebiyle de siparişlerinizi çok daha hızlı alır ve müşterilerinizin size ulaşmasını çok daha fazla kolaylaştırmış olursunuz. Bütün bunlara ek olarak kullanacağınız İnstagram işletme hesabı ile amatör satıcı görünümünüz sona erecek ve bu da sizin satışlarınızı arttırıp size çok daha fazla güvenilmesini sağlayacak.

instagram_hesabinizi_ticarette_kullanin_h563_87033

Bazı internet sitelerinde görebileceğiniz bu özelliğin Türkiye’de hizmete açılmadığına dair haberler kesinlikle doğru değildir. Eğer siz de İnstagram işletme hesabını kullanmak istiyorsanız yapmanız gereken cihazınıza yüklü olan instagam programını güncellemek ve facebook hesabınız ile bağlantı kurmaktır.

İşletmenize ait bir facebook hesabı varsa otomatik olarak hesabınıza gelecek işletme hesabına geç seçeneği aktif hale gelecek ve bunun ile siz de ayarlar menüsüden işletme hesabına geçiş yapabileceksiniz.

instagram-a-yeni-ozellik-738x350

Her geçen gün artan teknoloji ile bu teknolojiyi kullanan insanların hayatlarını daha da fazla kolaylaştıran yenilikler ortaya çıkmaktadır. İnstagram işletme hesabının gerek istatistikler hakkında ücretsiz bilgi vermesi gerekse de müşterilerinizin size çok daha hızlı ve kolay ulaşabilmesi bu özelliği kullanılabilir olduğunu göstermektedir. Bunun dışında da amatör görüntüden uzak olunması da satışlara etki edeceği için İnstagram’a eklenen bu özellik kesinlikle kullanılabilir bir özelliktir.

1.205 kez okundu.
3 Yorum Yapıldı

E-Devlet’ten Sabıka Kaydı Nasıl Alınır?

4 sene önce Mehmet tarafından yazılmıştır.
anasayfa
anasayfa
anasayfa

Hemen her iş elektronik bir şekilde internet üzerinden halledilebiliyor. Devletimiz de inovatif düşünce gereği e-devlet konusunda oldukça iyi gelişmeler gösterdi ve vatandaşlara PTT yolu ile verilen şifreler sayesinde hemen her konuda bilgi ve yardımı mobil ya da bilgisayar ile alınması sağlandı. Hiçbir masrafa ve yorgunluğa girmeden siz de pek çok devlet dairesi birimindeki işlerinizi internet üzerinden halledebilir, çıktılarınızı alabilirsiniz.

Bilindiği üzere e-devlet sistemi insanların SGK sorgulamaları çok fazla yapılmaya başlandığı için oluşturulan ve daha sonra her türlü devlet dairesinde kullanılmaya başlanan bir uygulama olmuştur. Bunun gibi pek çok sorgu ve belge dökümüne ulaşabileceğimiz e-devlet’ten sabıka kaydına da çok rahat bakılabilmektedir. Bir diğer adı Genel Bilgi Toplamı (GBT)’de olan bu sistem sayesinde geçmişinize ait pek çok bilgiye ulaşmak oldukça kolaylaşmıştır.

E-Devlet GBT Sorgulama

Siz de eğer GBT sorgulaması yapmak istiyorsanız öncelikle https://turkiye.gov.tr adresine gitmeli ya da mobil uygulamadan sisteme giriş yapmalısınız. Ancak bir şifreniz yoksa PTT şubeleri üzerinden şifre almakla da işe başlayabilirsiniz. Sisteme girişi alacağınız bu şifre ve TC kimlik numaranız ile yapabileceksiniz. Girişinizi yaptıktan sonra e-hizmetler sekmesine tıklayabilirsiniz. Daha sonra bu listenin en başında yer alan Adalet Bakanlığına tıklayabilir, burada yer alan “Adli Sicil Kaydı Sorgulama” sekmesinden GBT sorgulamanızı başlatabilirsiniz. Eğer bir çıktı almanız gerekiyorsa size sistem hangi amaçla GBT sorgusu istediğinizi de sormakta. Bunu da belirttikten sonra çıktı alarak sonucunuza ulaşabilirsiniz.

1.150 kez okundu.
2 Yorum Yapıldı