Bazen gözlerle ifade edilemez duygular..O zaman kalemin gücü başlar..

Kısa Sürede Yüzme Nasıl Öğrenilir?

Kategori: Sehayat ve Gezi | 4 sene önce Mehmet tarafından yazılmıştır.Ayrıca 61.162 kere okundu.

Yüzme öğrenmek isteyenlerin en sık sorduğu sorular yüzmeyi nasıl öğrenirim, kolay yüzme nasıl olur gibi sorular olur. Aşağıdaki pratiklerin kolay yüzme öğrenme için yardımcı olacağını düşünüyoruz.

Yüzme hem zor hem de kolay bir aktivitedir.Tıpkı bisiklet binmeye benzer.Her iş başta zorlayıcıdır bisiklet sürmede öyle. Bisiklet sürmeyi öğrenenlerin başlarda en zorluk çektiği konular dengeyi sağlama ve dengeyi bozmadan hareket etme konularıdır.

Hiç alışık olmadığımız yüzmeyi öğrenirken de biraz zorlanırız. Bu zorlanmanın en büyük nedeni kendimizi suya bırakmadaki zorlanmadır. En önemli husus olan kendimizi bırakma,insanın hiç zorlamadan,kasmadan suya bırakabilmesidir. Suyun kaldırma gücü zaten vücudumuzu kaldıracak güçtedir, ancak yüzme bilmeyen kişiler batacağım korkusuyla vücudunu kastığı için bu kuvvete su tepki vermez ve batmaya başlar.

Yüzmeyi nasıl öğrenirim?

Bol bol egzersiz yapmak gerekir. Tabii bu egzersiz boyunuzun yettiği yerde yapılması daha sağlıklıdır. Denizde egzersiz yapıcak iseniz göğsünüze kadar gelen yerlerde ve denizden kıyıya doğru alıştırma yapılmalıdır. Bu egzersizlerde kıyıya parelel alıştırma yapılmamalı. Çünkü denizin altını görmüyosunuz ve her an bir çukura rastgelebilir o panikle daha açığa gidebilirsiniz. Bu tür egzersizlerde yanınızda bir uzman olması çok daha iyi olur.

Bu şekilde kendimizi  suya bırakma alıştırmalarını yapmalıyız. Sakince kendimizi suya bırakıp, yatay konuma geçmeye çalışmalıyız. Tekrar tekrar denemeliyiz. Alıştırma yaptığımız yer göğsümüze kadar geldiği için boğulma riski yoktur. Bu yüzden korku yaşamanıza gerek yok. Denemeleri sık sık yapmalı, suda durmayı başarınca kulaç atmaya çalışıp ayaklarınızı da çok hafifçe yukarı aşağı şeklinde hareket ettirmeye çalışın. Kulaçları dıştan içe doğru daldırarak aşağıdan kenarlara doğru götürüp, hafif hareketlerle deneyin. Bir kol ardından diğer kola geçin. Pedal çeviriyormuş gibi düşünün. Bir kolunuz suda ise diğer kolunuz yukarıda olsun. Bu sayede kayık burnunun gördüğü vazifeyi siz de ellerinizle görüyorsunuz. Kendimize yol açmış oluyor ve ellerinizle önünüzdeki suyu yarmış oluyorsunuz.

Bu kol ve ayak hareketlerini yapmaya çalışın asla sıkılmayın, vazgeçmeyin. Battığınız anda kalkın yeniden deneyin. Yüzmeye başlamak için bu hareketleri günde bir iki saat deneyerek birkaç gün içerisinde başarabilirsiniz.

Bazıları deniz araçları ile yüzmeyi daha kolay bulabilir. Bana göre bunlar öğrenmeyi kolaylaştırmaz aksine rahatlığa alıştırarak daha geç öğrenmenizi sağlar.

Yukarda anlattığımız gibi günde düzenli egzersizler ile kolayca yüzme öğrenebilirsiniz.

Kaynak: http://www.ersinuzgun.com/kisa-zamanda-yuzme-nasil-ogrenilir

26 yaşındayım. 2011 yılında kurduğum geyik.com.tr adresinin kurucusu ve yazarıyım. Ayrıca reklamcılık ile ilgili sağlam birikime sahibim.
EtiCanlar:

“Kısa Sürede Yüzme Nasıl Öğrenilir?” için 41 cevap

 1. sağlık bilgileri dedi ki:

  yüzme öğrenirken en büyük sorun batacağım hissi oluyor. 3-5 saniyelik batmaya dahi ani tepki veriyoruz. bu yüzden hemen pes ediyoruz. aksine devam edip kendimizi rahat bıraksak tekrar su yüzeyine çıkacağız zaten.

 2. Mustafa Hazırcı dedi ki:

  Şahsen artık herkes için yüzmenin vakti geldi. Küçücük yerlerde boğulan insanları gördükçe çok üzülüyorum. Oldukça gerekli bir konu. Teşekkürler.

 3. Meb Haberleri dedi ki:

  kısa süresi uzun süresi yok bu işin. ben artık bu işi kabiliyete bağlıyorum ve benim o kabiliyetim yok sanırım :). öğrenemiyorum.

 4. pratik yemek tarifleri dedi ki:

  yüzmek sağlığımız için çok önemlidir özellikle çocuklarımızı yönlendirmeliyiz bu tür spor dallarına

 5. Projeksiyon Perdesi dedi ki:

  Yüzmek sağlık için gerçekten güzel bir spor. Hem diyetisyenlerin önerdiği aktivitelerden biri olup hemde bizler için çok sağlam kol ve bacak kası yapmamızı sağlayan bir spor dalıdır.

 6. Langırt Masası dedi ki:

  çok denetim ama bir türlü beceremedim yüzmeyi.Bence ilk önce sudan korkmamak gerekiyor yüzebilmek için.Bende öğrenemeyenlerdenim 🙂

 7. Ferit Demir dedi ki:

  hızlıca yüzme öğrenmek için önerebileceğim yöntem youtube da kısa kısa dersler var konu ile ilgili hergün bir iki dersi izleyin hemen ardından uygulamasını yapın. 1-2 hafta içerisinde yüzmeniz hızlı bir şekilde gelişecektir.

 8. Davut Gök dedi ki:

  Yüzmek en iyi derede öğrenilir. Ben küçüklüğümden berli adanada kanallarda yüzerek öğrendim yağtığım tabiki iyi bir davranış değil ama ne yapalım adana çok sıcak yüzmeden serinkeyemiyorsunuz. Birde heryer su mahş. kanallar akıyor bizde değerlendirip bol bol yüzdük. Mesela biz ip atardık suya yukarıdan akıntıya bırakırdık kendimizi ipe gelince onu tutardık. Böyle böyle öğrendik yüzmeyi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir