Bazen gözlerle ifade edilemez duygular..O zaman kalemin gücü başlar..

Yat Kiralayarak Kekova’da Unutulmaz Anlar Yaşayabilirsiniz

11 ay önce Ersin tarafından yazılmıştır.
anasayfa
anasayfa
anasayfa

Türkiye dünyanın en sevilen tatil ve gezi destinasyonlarından biri ve bunun en önemli sebebi ülkemizin hem Akdeniz hem de Ege Denizi’ne kıyısı olması. Hem Akdeniz hem de Ege Denizi kendilerine has atmosferleri, doğal güzellikleri, canlı çeşitlilikleri ile Türkiye’ye bambaşka bir güzellik ve çekicilik katıyorlar. Bu iki muhteşem denizin etkilerini ülkemizin her köşesinde görebilmek mümkün. Türkiye bir Akdeniz ülkesi olarak da tanınıyor ve dünyanın birçok bölgesinde bizler Akdenizli olarak kabul ediliyoruz. Akdeniz Bölgesindeki ama daha önemlisi Akdeniz kıyısındaki en önemli ilimizse tabi ki Antalya. Akdeniz büyüsünün sonuna kadar yaşandığı en etkileyici noktalardan biriyse tabi ki Kekova.  Her zaman tekne turlarının vazgeçilmezi olan Kekova körfezine eğer bugüne dek hiç gitmediyseniz emin olun ki çok şey kaçırıyorsunuz.

Tekne turlarının gözdesi Kekova

Antalya hepimizin bildiği gibi Türkiye’nin turizm konusunda en ünlü ili ve her yıl dünyanın dört bir yanından on binlerce kişi bahar aylarından başlayarak bu muhteşem Akdeniz iline hem tatil yapmak hem de ev sahipliği yaptığı sayısız doğal ve tarihi güzelliği yakından görmek için akın ediyor. Antalya’nın sadece bahar ve yaz aylarında değil yıl boyunca turist akınına uğrayan bölgelerinden biri Demre. Bu güzel ilçeyi çekici kılan yalnızca doğal güzellikleri değil, Demre efsanevi Noel babanın evinin bulunduğu yer olduğu için başta Ruslar olmak üzere dünyanın her yerinden Hıristiyanların uğrak noktalarından biri konumunda. Bununla da kalmıyor tabi ki, zira Demre’de Antalya’nın en güzel adalarından biri olan Kekova Adası’na da ev sahipliği yapıyor. Kekova Adası ve adanın bulunduğu Kekova Körfezi Antalya’nın en ilgi çekici doğal güzelliklerinden biri olmalarının yanı sıra bölgedeki yat turizminin de vazgeçilmez rotaları arasında yer alıyor.

Kekova yat kiralama konusunda tabi ki çok fazla seçenek bulabileceğiniz bir destinasyon zira yukarıda da altını çizdiğimiz gibi bu bölge sadece Antalya’nın değil Türkiye yat turizminin en popüler rotaları arasında yer alıyor. Kekova’da yat kiralayarak Akdeniz’in bu en etkileyici rotasında ve tabi ki çevresinde ömür boyu anılarınızın en güzel yerinde kalacak bir tatil ve gezi deneyimi yaşayabileceğiniz gibi burada tatil yaparken günübirlik ya da 1-2 gün gibi kısa süreler için de tekne kiralayarak bölgenin koylarını gezip görme şansı yakalayabilirsiniz.

Tüm Akdeniz’i görmek istemez misiniz?

Alaturka yatçılık tabi ki sadece Kekova’da değil tüm Akdeniz’de gezebileceğiniz, keyifli tatiller yapabileceğiniz onlarca farklı özellikte ve fiyatta yat ile hizmetinizde.  Yat kiralamaya ilişkin çok maliyetli olduğu algısının değişmesinde büyük rol oynayan Alaturka yatçılığın geniş yat portföyü sayesinde herkes kendi gelir grubuna hitap eden onlarca alternatiften birini kiralayarak muhteşem yaz tatilleri yaşama şansını yakalıyor.

Bu arada her ne kadar yazımızda daha çok Kekova’dan bahsetmiş olsak da yat kiralayarak elbette ki yalnızca Kekova’yı değil Antalya’nın tüm koylarını gezmeniz de mümkün. Hatta Antalya ile sınırlı da kalmayıp dünyanın en etkileyici rotalarından biri olan Akdeniz’in farklı noktalarını da gezip görebilirsiniz. Elbette bunlar sizin tatil için ayırdığınız süreye ve bütçeye bağlı, yani bütçeniz ve zamanınız elverdiği sürece dilediğiniz tüm rotaları gezip görebilirsiniz. Kısacası yaz tatili için plan yapmaya başladıysanız size tavsiyemiz her yıl benzerini yaşadığınız tatil planlarını bir kenara bırakıp yat kiralayarak sıradanlıktan uzak, doğaya yakın, deniz ile iç içe bir tatil yaşamanız. Emin olun ki yat kiralayarak yapacağınız tatilin tadı damağınızda kalacak ve her fırsatta tekrar yaşamak için can atacaksınız.

12 kez okundu.
Yorum Yok :(

Uzak Doğu ve Endonezya turları arasından farklı bir tur seçin!

11 ay önce Ersin tarafından yazılmıştır.
anasayfa
anasayfa
anasayfa

Çin, Japonya, Endonezya, Filipinler, Malezya, Brunei, Singapur, Doğu Timor, Tayland, Laos, Kamboçya, Vietnam, Myanmar (Birmanya), Çin Cumhuriyeti (Tayvan), Bangladeş, Pakistan, Sri Lanka, Kuzey Kore, Güney Kore ve Moğolistan Uzak Doğu ülkeleri arasındadır.

Uzak Doğu turları genellikle meraklı turistlerin dikkatini çekmektedir. İslam, Budizm, Konfüçyüsçülük, Taoizm, Şintoizm ve Hıristiyanlık bu bölgedeki dinler arasındadır. Kültürü ve yapısı ile oldukça farklı olan ülkelerin birleşiminden oluşan Uzak Doğu Turları seçimlerinizi beklemektedir.

Farklı bir felsefi yapıda olan Uzak Doğu ülkeleri, bu felsefeleri birde yemeklerine yani mutfaklarına sokunca inanılmaz detaylar ortaya çıkıyor. Değişik baharatlar kullanılarak yapılmış en lezzetli yemekler, temizlik başta olmak üzere pek çok kurala dikkat edilerek hazırlanmaktadır. Sosları en çok dikkat çeken detaydır. Balık ve etlerin hazırlanış şekli, sunumları ve tabi ki diğer lezzetleri ile sizi de büyüleyecektir.

Uzak Doğu turlarına katıldığınız zaman kendiniz için harika seçenekler yakalayabilir ve satın alabileceğiniz en farklı hediyelik eşyaları bulabilirsiniz. Uzak Doğu mutfağı baharatları, Uzak Doğu yöresel kıyafetleri ve genellikle el yapımı yöresel hediyelik eşyaları ile bilinmektedir. Siz de sevdiklerinize harika hediyeler götürebilirsiniz.

Uzak Doğu ülkelerinin yer aldığı turlar arasından seçiminizi ne kadar erken yaparsanız sizin için o kadar iyi olacaktır. Erken rezervasyon seçeneklerinin sizi beklediği bu kusursuz tur seçeneklerini şimdi inceleyin ve Uzak Doğu için en güzel tarihi seçerek tur planınızı hemen yapın!

Endonezya Turları da katılmanız gereken turlar arasında!

Güneydoğu Asya ve Okyanusya’da yer alan Endonezya’nın başkenti Cakarta’dır. Ekvator çizgisinde yer alan ülkenin iklimi ve doğal özellikleri sizi de büyüleyecektir. Endonezya para birimi Endonezya rupiahıdır. Malezya, Doğu Timor, Papua, Yine Gine ve Avustralya komşuları arasında olan Endonezya 17.508 adadan oluşmaktadır. Deniz aşırı komşuları ise Palau, Filipinler, Vietnam, Singapur ve Hindistan’dır.

Tropikal ve Muson iklimleri etkisinde olan Endonezya’da sadece 2 mevsim yaşanmaktadır. Kasım ve Mart aylarında yağış oldukça sık görülürken, kuru sezon Nisan, Mayıs, Haziran, Temmuz, Ağustos, Eylül ve Ekim aylarıdır. Yıl boyu ise hava hep sıcaktır. Endonezya önemli şehirleri arasında ise Bali, Jakarta, Batam, Medan, Lombok ve Surabaya bulunmaktadır.

Endonezya turları sırasında yiyeceğiniz en güzel lezzetler genellikle pirinç, et ve balıktan oluşacaktır. Acı sosları ve diğer lezzetleri ise kesinlikle tedbirli şekilde tadına bakılmalı çünkü hem tatlı acı sosları vardır hem de direkt acı olan sosları vardır. Turistlerin Endonezya gece hayatını sevdiği doğrudur. Çünkü hem çok eğlenceli hem de farklı seçenekler size sunulmaktadır.

Endonezya turlarında ilk önce plajları gezmenizi tavsiye ederiz. Ardından Bali, Cakarta, Bandung, Lombok, Bintan, Yogyakarta, Ubud, Surabaya Hayvanat Bahçesi ve Malang görmeniz gereken yerler arasındadır.

16 kez okundu.
Yorum Yok :(

İzmir’de Geçirilecek Bir Haftasonu Tatili İçin Gidip Görülecek Yerler

1 sene önce Ersin tarafından yazılmıştır.
anasayfa
anasayfa
anasayfa

İzmir’de geçirdiğim 5 yıllık öğrencilik hayatımın sonucunda, neredeyse her mahallesini, her sokağını ezberleme şansına kavuştum. Öğrenciliğin getirdiği durum sebebiyle bazen cebim para dolu, bazense nakit sıkıntısı içerisinde İzmir’i köşe bucak gezip dolaştım. Tüm bu gezilerimin bana kazandırdığı en önemli özellik ise artık İzmir’i ziyaret edebilecekler için mükemmel bir rehber olmuş oluşumdu. Bildiklerimi de kaleme alarak, seyahat programları arasında İzmir olan arkadaşlar için faydalı bir yazı yazmaya karar verdim. İlçe ilçe, bölge bölge işte İzmir’de gezilebilecek her yer:

Urla

Her ne kadar bir çok kişi Urla’da denize girmeyi tercih etse de Urla’da denize girmek bence pek mantıklı bir aktivite olmaz. Sığ bir denize sahip oluşu güzel geliyor olsa da yosun ve çamurun fazla oluşu sebebiyle pek keyifli vakit geçiremeden denizden çıkabilirsiniz. Zira, ben o şekilde yapmıştım. Neredeyse 100 metreden fazla mesafe denizde boyunuzu aşmadığı için aslında bir bakıma da güvenli. Aynı şekilde yöresel bir bölge olduğu için deniz kenarında mangala da şahit olmanız yüksek ihtimaller arasında. Yine de Urla’ya gidip denize girmeseniz de genel bir tur atmak istiyorsanız F.Altay aktarma merkezinden dolmuş ya da otobüsü tercih edebilirsiniz.

Çeşme

İzmir’in en temiz sahili ve denizi Çeşme’de diyebilirim. Bu temizlik de devamında bir pahalılığı da getirmiyor değil. Sahil bölümündeki şezlonglar, marketler, tekel bayileri normal fiyatların üzerinde hizmet veriyor. Bir su normalde 50 kuruş iken burada 1.5 2 TL’yi bulabiliyor. Şezlong fiyatlarıda 10 Türk Lirasından 20 Türk Lirasına kadar değişiyor. Biraz tuzlu olsa da(fiyat olarak) oldukça keyifli bir deniz vakti geçirmek istiyorsanız F.Altay’dan otobüs ile birlikte Çeşme’ye ulaşabilirsiniz.

Çeşmealtı

Çeşme kadar sakin bir denizi olmasa da ve 3 mevsim bol rüzgara sahip olsa da yaz aylarında yer yer kayalıkları ile keyifli bir deniz günü geçirmeniz için vazgeçilmezler listemde yer alıyor. Özellikle yöresel halkının sıcakkanlılığı ve hoş muhabbeti mükemmel bir gün geçirmenize yardımcı oluyor. Eğer Urla’ya gidip de memnun kalmadıysanız, Urla’ya 10 dakika uzaklıkta olan Çeşmealtı’na geçerek kendinize mükemmel bir gün geçirme şansını yakalayabilirsiniz.

Özdere

İzmir’in kafa dinleme yeri olarak tabir edebilirim aslında. İzmir’in diğer ilçelerine göre biraz daha derin bir denize sahip olsa da plajda ücretsiz duş alma ve ücretsiz giyim kabini kullanma şansı Özdere’yi tercih etme sebeplerinden bir tanesi. Genellikle ailelerin tercih ettiği bir ortam olması sebebiyle de biraz daha sessiz ve sakin bir ortama sahip. Buraya ulaşım için de otogardan veya Gaziemir Semt Garajından minibüslere binebilirsiniz.

Foça

Foça, hem sakinliği, hem dolu doluğuyla, hem pahalılığı, hem de ekonomikliğiyle her telden insanın keyif alabileceği muazzam bir ilçe. Tarihi evleri, denize çıkan dar sokakları, ahşap iskeleleri ve masmavi denizi ile sizi büyüleyecek olan Foça’ya gittiğinizde mutlaka uzun bir kuyruk gördüğünüzde o kuyruğa girip, Foça’nın meşhur dondurmacısının külahından bir dondurma yemeyi ihmal etmeyin. Tabi ki anlattığım şeylerin büyüsüyle birlikte Eski Foça’dan bahsettiğimi fark ettiğinizi düşünerek hiç söylemiyorum bile.

73 kez okundu.
4 Yorum Yapıldı

Kısa Sürede Yüzme Nasıl Öğrenilir?

4 sene önce Ersin tarafından yazılmıştır.
anasayfa
anasayfa
anasayfa

Yüzme öğrenmek isteyenlerin en sık sorduğu sorular yüzmeyi nasıl öğrenirim, kolay yüzme nasıl olur gibi sorular olur. Aşağıdaki pratiklerin kolay yüzme öğrenme için yardımcı olacağını düşünüyoruz.

Yüzme hem zor hem de kolay bir aktivitedir.Tıpkı bisiklet binmeye benzer.Her iş başta zorlayıcıdır bisiklet sürmede öyle. Bisiklet sürmeyi öğrenenlerin başlarda en zorluk çektiği konular dengeyi sağlama ve dengeyi bozmadan hareket etme konularıdır.

Hiç alışık olmadığımız yüzmeyi öğrenirken de biraz zorlanırız. Bu zorlanmanın en büyük nedeni kendimizi suya bırakmadaki zorlanmadır. En önemli husus olan kendimizi bırakma,insanın hiç zorlamadan,kasmadan suya bırakabilmesidir. Suyun kaldırma gücü zaten vücudumuzu kaldıracak güçtedir, ancak yüzme bilmeyen kişiler batacağım korkusuyla vücudunu kastığı için bu kuvvete su tepki vermez ve batmaya başlar.

Yüzmeyi nasıl öğrenirim?

Bol bol egzersiz yapmak gerekir. Tabii bu egzersiz boyunuzun yettiği yerde yapılması daha sağlıklıdır. Denizde egzersiz yapıcak iseniz göğsünüze kadar gelen yerlerde ve denizden kıyıya doğru alıştırma yapılmalıdır. Bu egzersizlerde kıyıya parelel alıştırma yapılmamalı. Çünkü denizin altını görmüyosunuz ve her an bir çukura rastgelebilir o panikle daha açığa gidebilirsiniz. Bu tür egzersizlerde yanınızda bir uzman olması çok daha iyi olur.

Bu şekilde kendimizi  suya bırakma alıştırmalarını yapmalıyız. Sakince kendimizi suya bırakıp, yatay konuma geçmeye çalışmalıyız. Tekrar tekrar denemeliyiz. Alıştırma yaptığımız yer göğsümüze kadar geldiği için boğulma riski yoktur. Bu yüzden korku yaşamanıza gerek yok. Denemeleri sık sık yapmalı, suda durmayı başarınca kulaç atmaya çalışıp ayaklarınızı da çok hafifçe yukarı aşağı şeklinde hareket ettirmeye çalışın. Kulaçları dıştan içe doğru daldırarak aşağıdan kenarlara doğru götürüp, hafif hareketlerle deneyin. Bir kol ardından diğer kola geçin. Pedal çeviriyormuş gibi düşünün. Bir kolunuz suda ise diğer kolunuz yukarıda olsun. Bu sayede kayık burnunun gördüğü vazifeyi siz de ellerinizle görüyorsunuz. Kendimize yol açmış oluyor ve ellerinizle önünüzdeki suyu yarmış oluyorsunuz.

Bu kol ve ayak hareketlerini yapmaya çalışın asla sıkılmayın, vazgeçmeyin. Battığınız anda kalkın yeniden deneyin. Yüzmeye başlamak için bu hareketleri günde bir iki saat deneyerek birkaç gün içerisinde başarabilirsiniz.

Bazıları deniz araçları ile yüzmeyi daha kolay bulabilir. Bana göre bunlar öğrenmeyi kolaylaştırmaz aksine rahatlığa alıştırarak daha geç öğrenmenizi sağlar.

Yukarda anlattığımız gibi günde düzenli egzersizler ile kolayca yüzme öğrenebilirsiniz.

Kaynak: http://www.ersinuzgun.com/kisa-zamanda-yuzme-nasil-ogrenilir

50.598 kez okundu.
41 Yorum Yapıldı

Yüzme Malzemeleri Nelerdir?

4 sene önce Ersin tarafından yazılmıştır.
anasayfa
anasayfa
anasayfa

Yüzme için  herhangi bir yüzme havuzuna yada doğal bir ortamada gitseniz bazı temel gereksinimleriniz olacak. Yüzmeden  keyif almak için sizlere yüzme malzemeleri konusunda aydınlatmaya çalışacağız.

Mayo / Şort: Mayo en birinci yüzme malzemesi, hangi ortam olursa olsun. Erkeklere basit bir şort yeterli olabilir. Bayanlar için mayo kaçınılmaz. Su tutan bir mayonun tercih edilmesinde yarar var. Haşema tarzını kapalı mayo arayanlara önerebiliriz. Fiyatı 50-150 TL arası…

Yüzme Gözlüğü: Hangi ortamda olursak olalım göz sağlığımız ve rahat bir görüş için yüzme gözlüğüne ihtiyaç vardır. Bu gözlüklerin geniş açılı görüş sağlayan gözlüklerden başka, bütçenize uygun ufak gözlüklerde mevcuttur. Bu gözlüklerin bazılarını belli bir derinliğin altına kullanmamak sizin için yararlı olacaktır. Numaralı yüzme gözlüğü özellikle miyop olanlar için mantıklı, zira sadece suyun altında değil civardaki insanları da daha iyi görmeyi sağlayabilirsiniz. Yeni başlayanlar için yüzme gözlüğünün stres azaltıcı etkisi ile yardımcı olacaktır.

Yüzme Bonesi: Saçları bir arada tutmaya yarayan boneler özellikle havuz ortamlarında çok daha fazla ihtiyaç duyuluyor. Saçınızdan dökülen kıllar havuzda dolaşmaması için böyle bir tedbire ihtiyaç var. Boneleri uygun şekilde kurutmak, keskin cisimlerden korumak ve yapışmaması için uzun süreli kullanmamakta fayda var.

Kulak / Burun tıkacı: Havuz suyunun ve tuzlu suyun burnunuza kaçmasını engellemek için tıkaç önerilir. Kulağınız hassas ise de kulak tıkacı kullanmanız gerekebilir.

Yüzücü tahtası, Makarna: Yüzmeyi yeni öğrenenler için bacak ve kol egzersizleri için yüzücü tahtası uygun olacaktır. Makarna gibi suda batmayan başka yardımcı elemanlarda faydalı olacaktır.

Terlik: Islak ortamda ayak sağlınız için önerilir.

Havlu: Havuzdan önce ve sonra duş alma imkanı için havlu bulundurmanızı tavsiye ederiz. Duş için farklı malzemeler bulundurmak size kalmış.

Yüzme Paleti: Daha az enerji harcayarak, rahat yüzmek için palet kullanmak daha iyidir.

Kolluk, Can yeleği, Can simidi: Yeni başlayanlar için kolluk desteksiz kalma imkanı sağlayacaktır. Can yeleği ve simitte aynı işlevi görebilir.

6.985 kez okundu.
Yorum Yok :(
Toplam 2 sayfa, 1. sayfa gösteriliyor.12