Bazen gözlerle ifade edilemez duygular..O zaman kalemin gücü başlar..

Periscope İzleyicileri Arttırmanın 10 Yolu

Kategori: Teknoloji | 3 sene önce Mehmet tarafından yazılmıştır.Ayrıca 54.796 kere okundu.

Son zamanların en popüler olmuş sosyal medya uygulamalarından biri olan Periscope, beklenilenin çok üstünde bir büyüme yaşıyor. Ülkemizde bu uygulamaya olan ilgi oldukça fazla ve gün geçtikçe bu ilgi artmaya devam ediyor. “Bende yayın yapıyorum fakat izleyici sayım az” diyenlerdenseniz bu yazımızı dikkatli okuyun. Sizlere birkaç önerimiz var. Hadi bunları sıralayarak anlatıma başlayalım.

1) Uygun Bir Başlık: Başlığınız yayınınızın ilgi çekmesi için oldukça önemlidir. İlgi çekici, kısa bir başlık bularak takipçi kazanabilirsiniz. Eğer İngilizce biliyorsanız bu dilde bir başlık bulabilir ve dünyanın dört bir yanından izleyicileri yayınınıza davet edebilirsiniz.

2) Başlık ve İçerik Uyumu: Başlığın ilgi çekici olması kadar, yayının içeriğine uygun olması da gerekmektedir. Seçtiğiniz başlık yayına uygun değilse, takipçilerin ilgisini çekmeyi başarsanız bile bu durum bir süre sonra aleyhinize dönecektir. Bu yüzden yayınınızda gerçekçi, doğru bilgi vermeli ve yayının içeriğiyle başlığın çelişmemesine dikkat etmelisiniz.

3) Yaratıcılık: Periscope yayınlarının reyting bakımından bugünlerde farklı bir konumda olduğunu söylemek mümkün. Programın yaygınlaşmaya başladığı ilk günlerde fazla yayın olmadığı için yayın başına düşen reyting sayısı fazlaydı. Ancak program popülerleştikçe izleyici sayıları gibi yayıncı sayıları da arttı ve ciddi bir rekabet söz konusu olmaya başladı. Bu bakımdan yayınınızın ilgi çekmesi için yaratıcı olmalı ve izleyiciyi cezp edebilmelisiniz. Örneğin gidip gördüğünüz yerlerde yayın yaparak izleyici çekmeniz zor olmayacaktır.

4) Çekim Kalitesi: Yayının içeriği kadar görsel kalitesi de önemlidir. Burada kendinizi izleyicinin yerine koymanızda fayda var. Takılan, donan veya yanlış yerlere odaklanarak çekilen bir yayının takipçi çekmesi ve mevcut takipçilerin sadık kalması düşünülemez. Bu yüzden bağlantı kalitesine özen göstermeniz faydalı olacaktır. Aynı şekilde çekim yapma açısı da önemlidir. Cihazınızı tripod ya da selfie çubuğu gibi bir aletle sabitleyerek kaliteli bir görüntü elde edebilirsiniz.

5) İzleyiciyle Kurulan İletişim: Periscope, izleyicilerinizle iletişim kurmaya yardımcı olan bir programdır. İzleyicilerin sorularına yanıt vermek size iyi bir intibah kazandıracak ve kanalınızın takip edilebilirliğini arttıracaktır. Bunun için izleyicilerinizin sorularını yanıtsız bırakmamanız ve onları yayında kalmak için motive etmeniz gerekir.

6) Sosyal Medya Hesaplarını Kullanmak: Yayınınızla ilgili Twitter, Facebook gibi sosyal medya sitelerinde hesap oluşturmanız takipçi kitlenizi arttıracaktır. Bu takipçilerinize her mecradan ulaşmanızı ve kitlenizin artmasını sağlar. Bununla birlikte yayından önce buralarda duyuru yaparak reytingi arttırabilir ve takipçilerinizle sürekli iletişim hâlinde olabilirsiniz.

7) Yayınlarınızı kaydedin:  Periscope ile yayın yaparken profesyonelleşmek ve sadık bir izleyici kitlesine sahip olmak istiyorsanız yayınları kaydetmeniz gerekir. Bu hem önceki yayınlarınıza ulaşım sağlayacak hem de yayınlarınızı gözden geçirerek kendinizi geliştirmenize ve bir yol çizmenize yardımcı olacaktır.

8) Trendleri Takip Edin: Periscope’da yayın yaparken ciddi bir rekabet içinde olduğunuzu unutmayın. Trendleri sürekli takip eder ve bunu yayınlarınıza uygularsanız popülerliğinizi koruyabilirsiniz. Bununla birlikte farklı yayınları takip etmenin yaratıcılığınızı arttıracağından da emin olabilirsiniz.

9)  Eğlenceyi Paylaşın: Periscope‘da yayının içeriği ve ilgi çekiciliği kadar samimiyeti de önemlidir. Yaşadığınız eğlenceli, komik olayları izleyiciden saklamaya çalışmayın. Aksine bunları paylaşmanız samimi bir görünüm çizmenize ve izleyicinin ilgisini olumlu anlamda çekmenize yardımcı olacaktır.

10) Düzenli Yayın Yapın: Sadık bir izleyici kitlesine ulaşmayı amaçlıyorsanız düzenli periyotlarla yayın yapmanız gerekir. Aksi takdirde izleyicilerinizi rakiplerinize kaptırmanız sürpriz olmayacaktır.

26 yaşındayım. 2011 yılında kurduğum geyik.com.tr adresinin kurucusu ve yazarıyım. Ayrıca reklamcılık ile ilgili sağlam birikime sahibim.
EtiCanlar:

“Periscope İzleyicileri Arttırmanın 10 Yolu” için 18 cevap

  1. Akif Yüzbaşı dedi ki:

    Arkadaşlar periscoptan takipci kasmak istiyorsanız tek yapmanız kadın olmak ve biraz seksi giyinmek bir anda binlerce kişi sizi izleyecektir. Türkiye demek abaza demek onun için siz normal yayın açın 2 kişiyi geçmez.

  2. Hakan Söylemez dedi ki:

    Periscope eskisi kadar olmasa da halen ülkemizde ve dünyada popüler bir uygulama. Buradan diğer sosyal ağlar kadar olmasa da fenomen olma imkanımız var. Bu makalede yazılanlar uygulanırsa bence de oldukça yüksek izleyicilere ve takipçilere ulaşılacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir