Bazen gözlerle ifade edilemez duygular..O zaman kalemin gücü başlar..

YouTube’da Çocuklar İçin Uygunsuz Videolar Nasıl Engellenir?

Kategori: Nasıl Yapılır? | Mehmet tarafından yazılmıştır. Ayrıca 4.703 kere okundu.

Yıllardan beri film izlerken, müzik dinlerken ve çeşitli eğitim videoları izlerken kullandığımız YouTube platformu, günden güne daha da gelişmeye devam ediyor. Özellikle son dönemlerde açılan kanallar, eğitime yönelik olmasa da bazı videolar sayesinde eğitim derecesi görebiliyoruz. Fakat açılan amatör düzeydeki kanalların bazılarında ise, çocuklarımızın görmemesi gereken kısımlar yer alabiliyor. Bu yazımızda, YouTube platformunda çocuklar için uygun olmayan videoları engellemeyi anlatıyoruz. Peki bu videolar nasıl engellenir?

Kısıtlama Özelliği

YouTube alanında istenmeyen videoların gizlenebilmesi için kısıtlama özelliğini kullanacağız. Her ne kadar bu özelliği basit bir şekilde açıp kullanmaya başlasak da, özelliğin aşırı kapsamlı olmayacağını söyleyebiliriz. Çünkü mutlaka istenmeyen videolar karşımıza gelecektir.

Kısıtlama Özelliği Nasıl Kullanılır?

Öncelikle YouTube penceresini açtığımızda, sağ üst köşede 3 nokta seçeneğini göreceğiz. Ona dokunduktan sonra Ayarlar > Genel adımlarını takip etmeliyiz. Bu adıma geldikten sonra zaten Kısıtlama seçeneği karşımıza çıkacaktır. Kısıtlı Mod’u aktif hale getirdikten sonra artık çocuklarınızın, ailenizin ve eşinizin görmemesi gereken videolar karşımıza gelmemeye başlayacaktır. Her ne kadar bu videolar tamamen kesilmese de, ciddi oranda azaldığını söyleyebiliriz. Eğer Kısıtlı Mod aktif hale geldikten sonra hala can sıkıcı videolarla karşılaşıyorsanız, videoyu rahatlıkla şikayet edebilirsiniz. Şikayet ettiğiniz videoda gerçekten de uygunsuz bir içerik varsa, YouTube bu konu hakkında gerekli incelemeleri yapacaktır.

26 yaşındayım. 2011 yılında kurduğum geyik.com.tr adresinin kurucusu ve yazarıyım. Ayrıca reklamcılık ile ilgili sağlam birikime sahibim.

“YouTube’da Çocuklar İçin Uygunsuz Videolar Nasıl Engellenir?” için 11 cevap

 1. savas celik dedi ki:

  Aslında son zamanlarda youtube çocuklarımız için güvenli bir yer olmaktan çıktı. Gerek içerik oluşturucular gerek spam kullanıcılar yüzünden sağlıklı video izleme olanağı kalmadı.
  Fakat bu güzel makalenizle bizi bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim.

 2. Cidden yararlı bir bilgi teşekkürler

 3. Serhat dedi ki:

  Gerçekten son zamanlarda çocuklar için zararlı olabilecek birçok Youtube kanalı türedi. Buna sadece veliler değil, Youtube yönetiminin de bir el atması gerekiyor. Yararlı bilgi için teşekkür ederim.

 4. 2 yaşındaki kızımın elinden bazen ipad’i alamıyorum. Bu yaştaki çocuğa hiç de iyi bir şey yapmadığımızın bilincindeyiz ama bazen nefes almak için youtube izletiyoruz valla ne yalan söyleyeyim.
  O yüzden bu yazınız benim için çok faydalı bir yazı oldu. Bu ayarları pek kurcalamıyorduk. Lazım oluyor gerçekten. Teşekkürler.

 5. bende bu konu hakında araştırma yapacaktım sitenizde gördüm çok işime yaradı tşk ederim

 6. Bu bilgilendirme aileler için gerçekten iyi olmuş. Çünkü, çoğu aile artık tabletleri çocukların ellerinden alamıyor ve çok masum gelse de , izledikleri çizgi film, animasyon tarzı videoların bile arasına serpiştiriliyor bu uygunsuz reklam ve videolar. Teşekkürler

 7. Örgü Modelleri dedi ki:

  youtube doğru kullanıldığında gerçekten çok faydalı bir platform ancak çocukların kullanımında bazı önlemler olması gerektiği doğru

 8. airdrop türkiye dedi ki:

  Son zamanlarda artan uygunsuz içeriklerden sonra çok güzel oldu bu makale. Youtube bazen çocuklar için çok tehlikeli olabiliyor.

 9. Alsancak tabela dedi ki:

  Youtube’den engellesek ellerinde hepsinin cep telefonu var ordan bulurlar, şimdiki çocuklar için kısıtlama yapmak ne kadar geçerli olurki.

 10. Gökçe dedi ki:

  Çocuklar son zamanlarda Face ve Twitter’den ziyade Youtube’da zaman geçiriyor. Haliyle zararlı veya sıkıntılı içerikler de çoğalıyor. Anne babaların daha dikkatli olması lazım.

 11. Anime Önerileri dedi ki:

  O kadar aradım anca buldum, teşekkür ederim de çocuklar yine bir şekilde hallediyor 😀

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.