Bazen gözlerle ifade edilemez duygular..O zaman kalemin gücü başlar..

Dokuz Eylül Üniversitesi’nde Okuyacaklara ve Tercih Edeceklere Tavsiyelerim!

Kategori: Eğitim ve Kariyer | Mehmet tarafından yazılmıştır. Ayrıca 1.480 kere okundu.

Her yıl binlerce öğrencinin katıldığı üniversite sınavları sonrasında başarılı geçenlerin de başarısız geçenlerin de tek bir ortak derdi oluyor “Şimdi hangi üniversiteyi yazacağım?”. Bu soruya cevap arayışınıza kolaylık sunmak bakımından Dokuz Eylül Üniversitesi’ni tüm detayları ile kaleme almaya çalıştık. Buyrun, beraber inceleyelim.

Neredeyse her öğrencinin hayallerinin bir köşesinde yer edinmiş olan İzmir, Dokuz Eylül Üniversitesi gibi kaliteli bir üniversiteye sahip. Toplamda 4 kampüsü bulunan üniversitenin 3 kampüsü Buca’da yer oluyor. Bu yüzden İzmir’den önce Buca’yı araştırıp tanımakta fayda var.

Buca, İzmir’in en büyük ilçelerinden bir tanesi olması özelliğini taşıdığı için bir büyük şehir ilçesine yakışacak kalabalığa sahip. Bu da trafik sorununu peşinde getiriyor. Özellikle iş giriş ve çıkış saatlerinde trafik kitlenecek duruma gelebiliyor. İzmir merkezken bineceğiniz İzban, Buca’nın girişi sayılabilecek Şirinyer’e kadar getiriyor. Bu kısımdan sonra da bir çok otobüs hattı mevcut. Denize kıyısı olmadığı için İzmir havasını soluyamayacağınızı düşünseniz de, kampüs etrafındaki yerleşim yerleri öğrenci kucaklaması bakımından oldukça anaç durumda.

KAMPÜS ULAŞIM HARİTASI

Şimdi sırasıyla Dokuz Eylül Üniversitesi’nin kampüslerini inceleyelim. İnceleyeceğimiz kampüslerden ilki; Tınaztepe kampüsü. Tınaztepe, Buca’nın en uç noktasında yer alan bir bölüm. Bu yüzden kampüse ulaşımda biraz yokuş tırmanmak gerekiyor, adı üstünde Tınaztepe! İşletme fakültesi, fen-edebiyat fakültesi, mimarlık fakültesi, yabancı diller yüksek okulu ve mühendislik fakülteleri Tınaztepe kampüsünde yer alıyor. Bu kadar çok fakülte barındırması sebebiyle de Dokuz Eylül Üniversitesi’nin en büyük kampüsü olma özelliğini taşıyor. Kampüsün içerisinde ise kafeler, sinema, spor salonu, kütüphane, futbol sahası, fast-food’lar olmasıyla, Dokuz Eylül’ün merkez kampüsü olarak gösterilebilecek düzeyde. Bu kampüse belediye otobüsleri ile kapıya kadar gelerek, kampüs içerisinde de ringleri kullanarak rahat bir ulaşım sağlayabilirsiniz. Eğer dersiniz sabah erken başlayıp, akşam geç bitiyorsa, belediye otobüsleri kampüsün içine de giriyor.

TINAZTEPE KAMPÜS GİRİŞİ (MERAK EDENLER İÇİN)

Dokuz Eylül Üniversitesi’nde ikinci bahsedeceğimiz kampüs ise Dokuzçeşmeler Kampüsü. Hukuk ve İİBF’nin yer alması sebebiyle yoğun bir protesto trafiğine sahip olan Dokuzçeşmeler Kampüsü, Tınaztepe kampüsüne göre daha merkezi bir konumda. Hukuk ve İİBF’nin yer alması ve merkezi bir konumda olması sebebiyle de bir çok fotokopici kampüsün etrafını sarmış durumda. Merkezi konumun ikinci bir avantajı olarak da hem kampüs içinde hem de kampüs etrafında fazlasıyla kafe mevcut. Yakın bir alanda ise Hasanağa Parkı bulunuyor. Bu parkın içerisinde tenis, voleybol ve basketbol sahaları, spor aletleri, paten, bisiklet ve kaykay alanları, yürüyüş parkurları ve çocuk parkları binlerce ağacın altında yer alıyor. Neredeyse yeşil olmayan tek bir noktası bile kalmamış Hasanağa Parkı, Dokuzçeşmeler Kampüsü’nün en can alıcı özelliklerinden bir tanesi. Daha merkezi bir konum olması sebebiyle de Tınaztepe kampüsüne ulaşımdan daha rahat bir ulaşım söz konusu.

Buca’da yer alan bir diğer kampüs ise Eğitim Fakültesi Kampüsü. Kampüse adını vermiş olan Eğitim Fakültelerine ek olarak birkaç tane de yüksekokul bu kampüs içerisinde yer alıyor. Buca’nın en merkezi konumunda olan bu kampüs, sakin ve düzenli bir yapıya sahip. Çevresini etkilemiş olması rahatlıkla anlaşılacak olan kampüse çok yakın “Öğretmen Evleri Sokağı” yer alıyor. Bu sokakta ve fakülte civarında çok fazla nezih kafe ve restoran mevcut. Ulaşım da tahmin edebileceğiniz gibi diğer fakültelere oranla çok daha rahat.

Diğer büyük kampüs olan Balçova Kampüsü İzmir şehir merkezinde olduğu için, orayı tanıtmadan önce Buca’daki genel yaşam ve ev kiraları hakkında biraz bilgi vermek gerekir. Buca’da öğrenciler için uygun olan 2+1 evler 550 TL civarında rakamdan başlarken 1200 TL’ye kadar yükselebiliyor. Kampüsün içerisinde üniversitenin kendi yurdu bulunurken, kampüs içinde ve etrafında KYK yurtları ve bolca da özel yurt mevcut. Eğer Dokuz Eylül Üniversitesi’ni tercihlerinize yazacaksanız bilmeniz gereken en önemli şey İzmir’e değil, Buca’ya geliyor oluşunuz! Çünkü Buca, İzmir’in çok bilinen Alsancak, Göztepe, Karşıyaka gibi ilçelerine bir hayli uzak. En yakın olan Alsancak’a gitmek için en az 30 ila 35 dakikalık arasında bir mesafe kat etmeniz gerekecek.

Dördüncü olarak tanıtacağımız kampüs ise Balçova Kampüsü. Balçova kampüsü, deniz kenarında sayılabilecek kadar denize yakın olarak konumlandırılmış. İçerisinde Tıp  Fakültesi ve hemşirelik bölümleri yer alan bu kampüs, eğlence yerlerine, mesire alanlarına, İnciraltı’na, Teleferik’e, Agora’ya, Özdilek’e oldukça yakın. Bunlara oranla da ev kiraları Buca’ya oranla biraz daha yüksek. Ulaşım bakımından ise metro, otobüs ve dolmuş olmak üzere bir çok seçenek mevcut. Yine kampüs içerisinde ve etrafında KYK yurtları var iken, kampüs çevresinde bir çok özel yurt bulmak da mümkün.

Dokuz Eylül Üniversitesi’ni tercih eden ve öğrencisi olacak arkadaşlarıma inşallah yararlı bir yazı olmuştur.

Teşekkür ederim.

26 yaşındayım. 2011 yılında kurduğum geyik.com.tr adresinin kurucusu ve yazarıyım. Ayrıca reklamcılık ile ilgili sağlam birikime sahibim.
EtiCanlar:

“Dokuz Eylül Üniversitesi’nde Okuyacaklara ve Tercih Edeceklere Tavsiyelerim!” için bir cevap

  1. Kemeraltı dedi ki:

    Çok teşekkür ederiz, faydalı bir yazı olmuş..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir