Bazen gözlerle ifade edilemez duygular..O zaman kalemin gücü başlar..

ÖSYM ALES’te Kalem Veriyor mu?

Kategori: Eğitim ve Kariyer | Mehmet tarafından yazılmıştır. Ayrıca 2.462 kere okundu.

Her yıl iki defa düzenlenen ve akademik kariyer hedefleyen insanların girdiği ALES’e dair tüm detayları sizler için bir araya getirdik.

ALES Nedir?

ALES’in açılımı Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitim sınavıdır. Adından da anlaşılacağı gibi akademik bir kariyer planı yapanlar veya yüksek lisans yapmak isteyen adayların başvurduğu bu sınav, 160 sorudan oluşuyor.

Kimler ALES’e Girebilir?

Bir önceki paragrafta da belirttiğimiz gibi, akademik kariyer düşünen adaylar yüksek lisansa başlama öncesi, doktora başvurusu öncesi ALES’e girerek puanlarını güncel ve yüksek tutmalıdır.

ALES’te Kaç Soru Var?

ALES’te toplamda 160 soru sorulmaktadır. Bunlar 40 sayısal 1, 40 sayısal 2, 40 sözel 1 ve 40 sözel 2 şeklindedir.  Bu sorulardan adaylar alanlarına göre 120 tanesini seçip çözmek zorundadırlar. Sayısal ve eşit ağırlık alanından olanlar sayısal 1, sayısal 2 ve sözel 1 kısımlarını çözmek zorundadırlar. Sözel alanından olanlar ise sayısal 1, sözel 1 ve sözel 2 testlerini çözmek zorundadırlar. Sınav süresi ise 180 dakikadır. 

ALES’te Kalem Veriliyor Mu?

ALES’te ÖSYM’nin düzenlediği diğer tüm sınavlarda olduğu gibi kalem verilmektedir. Güvenlik sebebiyle yapılan bu uygulamada verilen plastik kutunun içerisinde iki adet kurşun kalem, silgi, kalemtıraş, peçete ve şeker ÖSYM tarafından her aday için temin edilmektedir.

Eğer siz de ALES’e girmeyi düşünüyorsanız, şimdiden hızlanmak ve gelişmek için soru çözümüne başlamalısınız. Bol şans!

26 yaşındayım. 2011 yılında kurduğum geyik.com.tr adresinin kurucusu ve yazarıyım. Ayrıca reklamcılık ile ilgili sağlam birikime sahibim.
EtiCanlar:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.