Bazen gözlerle ifade edilemez duygular..O zaman kalemin gücü başlar..

Sivil Polis Nasıl Olunur? Sivil Polis Maaşları

Kategori: Eğitim ve Kariyer | Mehmet tarafından yazılmıştır. Ayrıca 2.581 kere okundu.

Günümüzde polis olmak isteyen polis adaylarının tek hayali, hiç şüphesiz ki sivil polis olmaktır. Hem sivil dolaşarak hem de görevlerini yerine getirmek isteyen insanlarımız, elbette sıkı bir çalışmayla bu görevi üstlenebilirler. Peki sivil polis olmanın şartları nedir, nasıl olunur ve maaşları ne kadardır?

Sivil Polis Nasıl Olunur?

Sivil polis olabilmeniz için ilk önce, polis olmak için hak kazanmış olmalısınız. Daha sonra eğitim gördüğünüz dönemin sonuna yaklaştığınızda bir takım mülakatlara girmelisiniz. Mülakat sonuçlarınız olumlu geçerse, sivil polis olmaya hak kazanabilirsiniz. Bunun yanı sıra normal polis görevini kazanan insanlarımız da, amirlerinin güçlü referanslarıyla sivil polis olarak gerekli kurumlara atanabilirler.

Sivil Polisler Hangi Birimlerde Görev Yapıyor?

Sivil polisler narkotik, organize, istihbarat, güvenlik ve terörle mücadele gibi birimlerde görev yapmaktadır. Buna nazaran sivil polisler, normal memuriyet çalışanları gibi saç sakal kesmez ve kıyafet konusunda üniformayla gezmezler. Memuriyet alanındaki kurallar, sivil polisler için geçerli değildir. Genellikle kalabalık ortamların içerisinde bulunan sivil polisler simit satıcısı, balon satıcısı veya ayakkabı boyacısı gibi kamufle olabilirler. Ayrıca şüphelendikleri şahıslara kimlik sorma yetkileri vardır.

Sivil Polisler Ne Kadar Maaş Alıyor?

Sivil polislerin maaşları, eski tarihlerde görev yaptıkları zamanın ve bölgenin yoğunluğuna göre değişiyordu. Fakat bu durum, 2018 yılında değişerek maaşlarda sabitlemeye gidildi. 2018 yılı verilerine göre en düşük sivil polis ücreti 3.600 TL’dir. Ayrıca sivil polislerin her sene ücretleri istikrarlı bir şekilde artmaktadır.

Ayrıca terör oluşumlarının yoğun olduğu bölgelerde çalışan sivil polislerin maaşları, diğer bölgelerdeki polislere göre daha fazladır.

26 yaşındayım. 2011 yılında kurduğum geyik.com.tr adresinin kurucusu ve yazarıyım. Ayrıca reklamcılık ile ilgili sağlam birikime sahibim.
EtiCanlar:

“Sivil Polis Nasıl Olunur? Sivil Polis Maaşları” için 3 cevap

  1. Sözleşmeli Er dedi ki:

    Şu anda bir karar verme aşamasındayım. Sivil memur mu? Yoksa sözleşmeli er mi olayım? Avantaj ve dezavantajları hakkında detaylı bilgi verebilir misiniz?

  2. İlk önce polis olmak lazım 😀 zaten olduktan sonra zamanla her türlü alanda çalışıyor insan. Ama sivil polis olmak ayrıcalıktır çünkü en güzel yönü resmi kıyafetin olmaması ve traş derdinin olmaması 🙂 yazınızı çok faydalı buldum emeğinize sağlık.

  3. Mehmet Demir dedi ki:

    Bende sivil polis olmak istiyorum. Yazdığınız yazı sayesinde yeni bilgiler öğrendim, inşallah bir gün polis olacağım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.