Bazen gözlerle ifade edilemez duygular..O zaman kalemin gücü başlar..

Yüzme Nasıl Öğrenilir?

Kategori: Sehayat ve Gezi | 6 sene önce Mehmet tarafından yazılmıştır.Ayrıca 1.714 kere okundu.

Yaz mevsiminde insanlar çocuklarına yüzme öğretmek için çabalarlar. Bu çok kolay bir işlem gibi görüle de ciddiye almak gerekir. İş yüzme bilmeyenlerin kendi kendine yüzme çabasına gelince durum çok daha acil olmaya başlar ve daha tehlikeli bir hal almaya başlar. Kişinin yüzmeyi yardımsız kendi başına öğrenmeye çalışması çok ciddi bir durumdur ve kesinlikle tavsiye edilmez!

Kendi Kendime Yüzme Öğrenebilir miyim?

Kişi yüzmeyi ilk seferde başarılıyla atlatmış olabilir fakat 2.durumda şansı yaver gitmeyebilir. Çoğu kişinin belime gelen yerde öğrenip sonra açığa giderim düşüncesi açığa gidildikçe yanlış bir düşünce olduğunu anlarız. Maalesef bu durumu anladığımızda iş işten geçmiş olabilir. 2-5 yaş arası çocukların yüzme öğretilmesi sırasında dikkatin bir an bile kesilmemesi ve suya sokulan çocuğun yüzmesi değil suya alışması beklenir.

Su Üzerinde Durmak İçin Ne Yapmalıyım?

Yüzme öğrenmek için bir çok yanlış bilgi vardır ancak  yüzmenin psikolojik etkileride vardır. Kişinin stres ve korku ile yaklaşması sudan korkmasının temel nedenidir. Bu batma korkusu incelendiğinde kişinin batması,su üzerinde kalmasından daha zordur şeklinde bir araştırma yapılmış. Yüzme bilen kişilerden suyun dibine batmasını isterseniz büyük olarak batmayacaklardır. İnsanın vücudundaki organlardaki oksijen miktarı suyun üzerinde kalmak için yeterlidir.

Yüzme Öğrenmek İçin Ne Yapmalıyım?

En temel etken korkularınızı yenmelisiniz. Zaten sakin, akıntısız bir suda batma ve boğulma imkanınızın olmadığını bilmeniz gerekmektedir. Yüzme bilmeyen insanların çoğu su üzerinde kalamadığı için değil doğru nefes alamadığı için yüzemediğini zanneder. Burada ise kendimizi suya bırakmak ve asla batmayacağımızı aklımıza getirmek gerekir. Bu aşamayı atlattıktan sonra ise kulaç atarak yüzme işin en basit kısmıdır.

26 yaşındayım. 2011 yılında kurduğum geyik.com.tr adresinin kurucusu ve yazarıyım. Ayrıca reklamcılık ile ilgili sağlam birikime sahibim.
EtiCanlar:

“Yüzme Nasıl Öğrenilir?” için 4 cevap

 1. alper dedi ki:

  yüzmeyi bende öğrenmeye çok çalıştım ama su kaldırmıyor beni 🙂

 2. her gün bir bilgi dedi ki:

  Yüzmeyi öğrenebilmek için öncelikle sudan korkmamak gerek bence..

 3. Haber dedi ki:

  İnsan tek başına da yüzme örenir. Bakın ben tek başıma ögrendim. Nasıl ögrendim denizden hiç çıkmadım saatlerdir. Biraz zorlandım ama suyun üstünde durmayı sonora aaa iş bitirir oldum. İlla gidip para kaptırmaya gerek yok

 4. ibrahim ŞASİ dedi ki:

  Kesinlikle cesaretten geçiyor. Cesaretin varsa gerisi geliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir