Bazen gözlerle ifade edilemez duygular..O zaman kalemin gücü başlar..

Naylon Staj Yapmak

Kategori: Eğitim ve Kariyer | Mehmet tarafından yazılmıştır. Ayrıca 21.391 kere okundu.

Adını sürekli duyduğumuz naylon staj nedir, ne değildir, niye yapılır, yasal mıdır, kimler yapar gibi sorulara bugün eksiksiz olarak cevap bulacağız.

Naylon staj demek sahte staj anlamına gelir. Yani stajı yapan kişinin sadece kağıt üzerinde staj yapmasıdır ve staj yapıldığı görünen yerde hiç çalışmaması durumudur. Stajı genelde üniversite öğrencileri ve meslek lisesi öğrencileri yaparlar. Fakat ileride okuduğu mesleği yapmayacak kişiler bu tarz kaçamaklar yapmaktalar.

Bir öğrenci naylon staj yapmayı neden tercih eder?

Bu sorunun cevabı aslında çok basit… Türkiye’de öğrenciler staj yaparken köle gibi kullanılıyor. Çoğu firma staj yapan öğrenciyi köle gibi görüyor. Çünkü sürekli olarak çalışma durumu olmayacağından anlık işler yaptırıyor. Anlık iş olmasına rağmen asla dinlenme olayı olmuyor. Öğrenci gerçek köleliği burada tadıyor ve staj yaptığına pişman oluyor. Verilen maaşlarında düşük olması öğrencileri hiçbir yönden cezp etmiyor. Örnek vermek gerekirse; Halkla ilişkiler okuyan bir öğrencinin otelin restoran bölümünde komi olarak çalışması. Veya bilişim okuyan bir kişinin çay demleyip, paspas yapıp, simit almaya gitmesi gibi. Öğrenciye yaptırılan ve öğrencinin gelişimine sıfır katkı olan bu işlerde öğrenci bıkmaya ve naylon stajı düşünmeye başlıyor.

Naylon staj yasal bir durum değildir kesinlikle. Ama şunu da unutmayalım. Öğrencilerin ne kadar naylon staj yaparak suç işlediğini biliyorsak, aynı suçun staj için öğrenci çalıştıran firmalarında yaptığını unutmayalım. Bir öğrenciyi hafta sonu günlerinde, yarıyıl tatillerinde veya okulun tatil olduğu günlerde çalıştırmak yasal değildir. Stajını yapan öğrenciyi haftada en fazla üç gün çalıştırabilirsiniz. Böyle bir uygulama yapan firma göreniniz var mı? Her öğrenci normal işçi gibi çalışır. Tek farkı kolay ama boş işler verilir. Düşük maaşta cabası. Öğrenciye sıfır katkı olan bu durum elbette ki yasal olan naylon stajı doğuruyor. Elbette ben bu yazımda naylon stajın iyi bir şey olduğunu söylemiyorum fakat artık firmalar kendilerini düzeltmedikçe öğrencilerin naylon staj yapmalarına bir şey diyemiyorsunuz suç olmasına rağmen.

Naylon staj yerlerini ise inanın artık bulmak zor değil. Eskiden dost, akraba veya babanızın tanıdığı bir yer olur ve orada naylon stajınızı yapardınız. Fakat artık ülkemizde firmalar ve oteller çoğalmış durumda. Minik ücretler karşılığı stajlarınızı kolayca istediğiniz departmanda yaptırma şansına sahipsiniz. Kafa dengi bir kişi bulduktan sonra emin olun gerisi gelecektir.

Eğer normal staj yaparken yarıda bırakmışsanız ve başka yerde naylon staj yaparak devam etmek istiyorsanız bunu okulda sizden sorumlu hocanıza bildirin. Stajı yarıda kestiğinizi ve başka yerde yapacağınızı söylerseniz, staj öncesi hocanıza verdiğiniz staj kağıdının değişimini sağlayabilirsiniz. Bazı hocalar sıkıntı çıkartsa da çoğu hoca sıkıntı çıkartmıyor. Eski staj yerini gösteren belge yırtılıp yerine sadece staj yeri farklı olan bir kağıdın koyulmasının hiçbir zararı olmaz diye düşünüyorum. Bazı üniversite hocaları maalesef staj yeri değişimi yapmazlar. Sırf sizinle uğraşmamak için yaparlar bunu. O yüzden telefon ile arayıp durumu söylemek yerine bizzat elinizde onaylı belgenizle odasına kadar gidin ve yüz yüze derdinizi anlatın. Daha yararlı olacaktır.

Eğer hocanızın nasıl biri olduğunu bilmiyorsanız kesinlikle stajınızı naylon yaptığınızı söylemeyin. Arkadaşlarınıza bile sonradan naylon staj yeri ayarladığınızı söylemeyin çünkü bu bir şekilde hocanızın kulağına gidebiliyor. Sonrasında mahcup olabilirsiniz hocanıza karşı. Stajdan kalmanızda olayın bonusu olur.

26 yaşındayım. 2011 yılında kurduğum geyik.com.tr adresinin kurucusu ve yazarıyım. Ayrıca reklamcılık ile ilgili sağlam birikime sahibim.
EtiCanlar:

“Naylon Staj Yapmak” için 20 cevap

 1. Gözde dedi ki:

  Bende naylon yapmıştım ve yazın tadını çıkartmıştım 😀

 2. Mustafa KARALI dedi ki:

  Biz işyerimizde varmış görünen çok stajyer tuttuk. Gelip ne yapacaklar ki… Boş iş yaparak vakit öldüreceklerine gitsinler hayatlarını yaşasınlar veya daha verimli birşeyler yapsınlar.

 3. Güvercin dedi ki:

  Naylon staj doğru değil ama Türkiyede bir çok iş yeri naylon staja zorluyor staj dosyanı veriyorsun imzalıyor okula bildiriyorsun sonrası direk evdesin yada başka iş yerinde çalışıyorsun denetmenler geldiğinde ise naylon staj yaptığın yer bir yere kadar gönderdik gelecek diye denetmenleri kandırıyor bu düzen her memlekette her sektörde var inşallah öğrencilere meslek edinme konusunda stajlarını sağlam yaptırırlar.

 4. fafa dedi ki:

  Staj zamanı ahaha full naylondu yaa hiç unutmam 🙂

 5. Utku dedi ki:

  Mustafa abi benide alsana Yanına abi yav naylon staj için yer arıyorum

 6. aksaray haberleri dedi ki:

  ben de stajlarımı naylon yaptım ama bunu doğru bulmuyorum. staj insana çok şey katıyor. ha ben pişman mıyım hayır ama benim durumum çok farklıydı. ama staj insanın hayatında olmalı.

 7. Bahatting dedi ki:

  Naylon staj neden istenir bilmiyorum. İnsanlar deneyimsiz iş bulacaklarını düşünüyorlar. Hiçbir sektör yokki; deneyimi olmayan adamları alsın ve maaş versin. Dolaysıyla staj denen şey aslında az para ile iş öğrenmektir. Bunu da yapmak gerek, iş öğrenmek.

 8. Erkan dedi ki:

  Naylon staj bende yapdım. Sene 2001. Firma babamın arkadaşının yanı. Ama bana hiçbirşey kazandırmadı. Bütün gün oturdum, bilgisayar başında gazete okudum. Bu 1 ay sürdü, ondan sonra bana gelme, staj defterini doldur ondan sonra getirirsin imzalarız dediler. Kısaca normal bir stajım naylona dönüştü. Şuan pişmanım.

 9. Superbet dedi ki:

  Naylon staj son zamanlarda artık daha bir moda oldu. Heleki işverenin maaş vermemesi veya karın tokluğuna staj yaptırması staj olayını daha bir naylon hale getiriyor. Eğer devletin stajlar konusunda bir düzenleme getirmediği taktirde bu düzelmeden devam edecektir.

 10. Giray666 dedi ki:

  Herkes kolay lokma peşinde. Ben bu yeni nesil gençlerini hiç ama hiç anlamıyorum. 6 saat çalışmayı bile çok fazla görüyorlar. Eğer insan çalışmassa depresyona girer ve bu durumun farkında bile olamaz. Dolaysıyla naylon stajlarla bu iş yürümez, ileriki nesillere çalışkan gençler yetiştirmemiz şart.

 11. tufan659 dedi ki:

  benim staj yaptığım hastanede aynı durumda birçok naylon staj yapan var 😀

 12. BURCU ALKAŞ dedi ki:

  aslında her yapılan uygulama bir başarmanın başlangıcıdır bu durum naylon staj yapanlar bence basarmanın ötesindedir 🙂

 13. Baris dedi ki:

  Naylon staj nasil yapabilirim tanidik yok bolum elektrik pano

 14. Dijital Pazarlama ajansı dedi ki:

  Bunun yerine gerçekten faydalı olabilecek bir kurum araştırmak ilerisi için çok önemli

 15. bets10 dedi ki:

  lise zamanı yapmıştık ne günlerdi be 🙂

 16. osman dedi ki:

  Doğrucu davud olduğum için naylon işine girmedim ama bizim sektörde naylon yapanlar oluyor. bizim yanımızda gerçek anlamda staj yapanda var. staj kalkmalı bence uygulama ağırlıklı eğitim olmalı.

 17. Bahis Siteleri dedi ki:

  Staj yaparak mesleki deneyime büyük bir adım atarsınız, naylon staj gereksiz bence.

 18. Onur Kılıç dedi ki:

  Birçok arkadaşım naylon staj yaparken biz diğerleri maalesef çalışmak zorunda kaldık. Naylon staj yapan kişinin keyfi daima yerindedir. Birde naylon staj yapanı izleyenler üzücü bir durum. Naylon staj yapıyorsanız fazla dilledirmemelisiniz 🙁

 19. Ahmet dedi ki:

  Hocam benle bi iletişime geçermisiniz.Bana böyle bi yer lazım.Ben ithalat yapmak istiyorum.Ancak staj zorunluluğu var.İşletme bölümüne uygun yerler staj kabul ediliyomuş.

 20. Elif dedi ki:

  Para veriyorlar mı naylon staj yapanlara

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.