Bazen gözlerle ifade edilemez duygular..O zaman kalemin gücü başlar..

Patent Nedir? Patent Nasıl Alınır?

Kategori: Nasıl Yapılır? | Necati tarafından yazılmıştır. Ayrıca 2.400 kere okundu.

Patent genel anlamıyla, bir buluş, marka, fikir, ürün sahibinin bu konu hakkında belirli bir süre üretme, kullanma, satma veya ithal etme hakkına denir. Bu hakkın patent sahibinde olduğu “Patent Belgesi” ile kanıtlanır. Özellikle teknolojinin gelişmesiyle gelişmekte olan ülkeleri daha çok ilgilendiren patent konusunu maddi olmayan bir mala ilişkin hak olarak da tanımlamak mümkündür.

Patent hizmetlerinin genel amacı, buluşlar yapmayı, yeni fikirler üretmeyi, fikri faaliyetleri geliştirmeyi ve bu konuyu 3. Şahıslardan korumayı, buluşlarla elde edilen teknik çözümlerin ülke menfaatleri için kullanılmasını teşvik etmektir. Bu sayede iktisadi ve sosyal ilerlemenin gerçekleşmesi sağlanır. Sanayi veya teknoloji anlamında gelişmiş ülkelerde alınmış patent sayılarına bakıldığında bu konunun gerçekliği açıkça görülebilmektedir.

Patent ile korunacak buluşların yeni olması, daha önce açıklanmamış olması veya daha önce biliniyorsa daha da geliştirilmiş olması, sanayiye uygulanabilir olması gerekmektedir. Patentlerin dünya genelinde geçerliliği yoktur. Her patent kendi ülkesi sınırları içerisinde geçerlidir. Tek bir başvuru ile de birden fazla patent almak mümkün değildir.

Tüm bunların yanında patent verilemeyecek konular da vardır: Keşiflere, bilimsel teorilere, matematiksel metotlara, zihni-ticari faaliyetlere ilişkin plan-usul veya kurallara, edebi (sanatsal) eserlere patent verilmemektedir. İnsan veya hayvan vücuduna uygulanacak cerrahi tedavi usullerine, teşhis usullerine, kamu veya genel ahlaka aykırı konu ihtiva eden buluşlara, önemli ölçüde biyolojik müdahalelere dayanan bitki-hayvan yetiştirilmesi usullerine patent verilmemektedir.

Patent alabilmek için yapılması gereken ilk şek Türkiye Patent Enstitüsü aracılığıyla patent sorgulama işleminin yapılmasıdır. Ürün patentleşebilir bir nitelikte ise patent hakkın verilir. Patent işlemi için başvuru dilekçesi, tarifname (3 adet), istekler dilekçesi (3 adet), özet (3 adet), resimler (3 adet), ödemenin yapıldığına dair faturanın hazırlanması gerekmektedir.

Güncel konulardan ve kişisel dünyasındaki konuları kaleme alan, internette dünyasındaki sıradan yazarlardan biri. İçinizden biri...
EtiCanlar:

“Patent Nedir? Patent Nasıl Alınır?” için 4 cevap

 1. ce danışmanlık dedi ki:

  Patent konusunda bilgilendirici bir yazı olmuş.Elinize sağlık.

 2. langırt masası dedi ki:

  Bu patent olayını çok araştırdık.Bir çok şirket benzer isimler bulup ürünlerini patentlemeye çalışıyor.Ancak bizler öyle bir isim buldukki ürünümüze en sonunda patentledik.

 3. Zeynep Hanım dedi ki:

  çok güzel ve açıklayıcı bir yazı olmuş, ellerinize sağlık devamını bekleriz 🙂

 4. Parayla Çalışan Çamaşır Makinesi dedi ki:

  Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.Piyasada patent konusunda çok fazla bilgi kirliliği var.Bu yazınız bana çok yardımcı oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir