Bazen gözlerle ifade edilemez duygular..O zaman kalemin gücü başlar..

Üniversite Kimlik Kartımdaki ve ÖSYM Hesabımdaki Fotoğrafımı Nasıl Değiştiririm?

Kategori: Eğitim ve Kariyer | Mehmet tarafından yazılmıştır. Ayrıca 1.503 kere okundu.

Eğer ki üniversite sınavına başvururken çekindiğimiz o fotoğrafı “bunu 4 yıl cebinde taşıyacaksın, ona göre!” diye bizi uyarsalardı, biz de böyle meşakkatli işler ile uğraşmazdık. Eğer siz de benim gibi herhangi bir yerde kimliği çıkartmaktansa fazla para ödemeyi göze alanlardansanız, merak etmeyin, çözümünü buldum!

Bir webcam aracılığı ile çekilerek burnumuz ile kulaklarımızın, kaşlarımız ile bıyıklarımızın er değiştirdiği o nadide fotoğraftan sen de kurtulmak istiyorsun değil mi? Merak etme, her ne kadar öğrenci işleri mırın kırın etse de, çok pratik bir şekilde çözüme ulaşabilmenin bir yöntemi var, nasıl mı? Adım adım anlattım, işte şu şekilde;

  1. İlk olarak ÖSYM’nin internet sitesindeki dökümanlarda yer alan Genel Amaçlı Dilekçe formunu indirip, eksiksiz bir şekilde dolduruyorsunuz. Belge üzerindeki her alanı doldurmanız gerektiği için, eksik olan alanlar hakkında bilgiyi ais.osym.gov.tr üzerinden edinebilirsiniz.
  2. Sonra muhtarlığa kadar gidip muhtar beyden/hanımdan onaylanmış (ıslak imzalı ve kaşeli) fotoğraflı nüfus cüzdanı suretini temin ediyoruz.
  3. Üçüncü aşama olarak doldurduğumuz belgeyi, onaylı nüfus cüzdanı suretimizi ve öğrenci kimliğimize ve sınav giriş belgelerimize eklenmesini istediğimiz fotoğrafımızı “vesikalık” olarak bir zarfa koyup “ÖSYM, 06800, Bilkent/ANKARA” adresine kargo veya posta ile gönderiyoruz.
  4. Sonra 1 ay kadar bir bekleme süremiz var. Bu süreyi tamamlayınca doldurduğunuz dilekçeye yazdığınız cep telefonu numaranıza başvurunuzun onaylandığını ve size bildirilen tarihler arasında ÖSYM İl Koordinatörlüğüne gitmeniz gerektiği söyleniyor. Şehrinizde yer alan ÖSYM il koordinatörlüklerini bu link üzerinden görüntüleyebilirsiniz.
  5. Koordinatörlüğe gidip, imzanızı attığınızda ister yeni çekilmiş fotoğrafınız, isterse yanınızda olan vesikalığınız 10 TL gibi minik bir ücret karşılığında sistemden değiştiriliyor.

Hepsi bu kadar! Artık dilediğiniz her ortamda rahatlıkla kimliğinizi kullanabileceksiniz!

26 yaşındayım. 2011 yılında kurduğum geyik.com.tr adresinin kurucusu ve yazarıyım. Ayrıca reklamcılık ile ilgili sağlam birikime sahibim.
EtiCanlar:

“Üniversite Kimlik Kartımdaki ve ÖSYM Hesabımdaki Fotoğrafımı Nasıl Değiştiririm?” için bir cevap

  1. Karikatür mizah dedi ki:

    Açıklayıcı ve doğru yönlendirici bilginiz için tşk eder başarılarınızın devamını dilerim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir