Bazen gözlerle ifade edilemez duygular..O zaman kalemin gücü başlar..

E-Devlet’ten Sabıka Kaydı Nasıl Alınır?

Kategori: Hayattan,Nasıl Yapılır? | Mehmet tarafından yazılmıştır. Ayrıca 2.767 kere okundu.

Hemen her iş elektronik bir şekilde internet üzerinden halledilebiliyor. Devletimiz de inovatif düşünce gereği e-devlet konusunda oldukça iyi gelişmeler gösterdi ve vatandaşlara PTT yolu ile verilen şifreler sayesinde hemen her konuda bilgi ve yardımı mobil ya da bilgisayar ile alınması sağlandı. Hiçbir masrafa ve yorgunluğa girmeden siz de pek çok devlet dairesi birimindeki işlerinizi internet üzerinden halledebilir, çıktılarınızı alabilirsiniz.

Bilindiği üzere e-devlet sistemi insanların SGK sorgulamaları çok fazla yapılmaya başlandığı için oluşturulan ve daha sonra her türlü devlet dairesinde kullanılmaya başlanan bir uygulama olmuştur. Bunun gibi pek çok sorgu ve belge dökümüne ulaşabileceğimiz e-devlet’ten sabıka kaydına da çok rahat bakılabilmektedir. Bir diğer adı Genel Bilgi Toplamı (GBT)’de olan bu sistem sayesinde geçmişinize ait pek çok bilgiye ulaşmak oldukça kolaylaşmıştır.

E-Devlet GBT Sorgulama

Siz de eğer GBT sorgulaması yapmak istiyorsanız öncelikle https://turkiye.gov.tr adresine gitmeli ya da mobil uygulamadan sisteme giriş yapmalısınız. Ancak bir şifreniz yoksa PTT şubeleri üzerinden şifre almakla da işe başlayabilirsiniz. Sisteme girişi alacağınız bu şifre ve TC kimlik numaranız ile yapabileceksiniz. Girişinizi yaptıktan sonra e-hizmetler sekmesine tıklayabilirsiniz. Daha sonra bu listenin en başında yer alan Adalet Bakanlığına tıklayabilir, burada yer alan “Adli Sicil Kaydı Sorgulama” sekmesinden GBT sorgulamanızı başlatabilirsiniz. Eğer bir çıktı almanız gerekiyorsa size sistem hangi amaçla GBT sorgusu istediğinizi de sormakta. Bunu da belirttikten sonra çıktı alarak sonucunuza ulaşabilirsiniz.

26 yaşındayım. 2011 yılında kurduğum geyik.com.tr adresinin kurucusu ve yazarıyım. Ayrıca reklamcılık ile ilgili sağlam birikime sahibim.
EtiCanlar:

“E-Devlet’ten Sabıka Kaydı Nasıl Alınır?” için 2 cevap

  1. tokatspor dedi ki:

    kaç saattir uğraşıyorum teşekkürler

  2. Abdullah dedi ki:

    yıllar önce sabıka kaydı almak için il merkezine gitmek zorunda kalırdık, teknolojinin gelişimi elbet de devlete de yansıdı, şimdi ise sabıka kaydına bir tıkla e devlet üzerinden ulaşabiliyoruz , e devlet de sadece sabıka kaydı sorgusu yok elbet de, resmiyet gerektiren bir çok belgeye de ulaşabiliyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.