Bazen gözlerle ifade edilemez duygular..O zaman kalemin gücü başlar..

UBER ile Para Kazanmak – UBER Ne Kadar Kazandırıyor?

Kategori: Hayattan | Mehmet tarafından yazılmıştır. Ayrıca 2.302 kere okundu.

Ulaşım ve uygulama sistemlerinden birisi olan UBER, 2009 yılının Mart ayında ilk olarak Kaliforniya eyaletinde ortaya çıkmıştır. Günümüzde bile 633 kentte kullanılan bu ulaşım sistemi, daha da yayılarak mevcut konumda bulunan taksicilik sistemini de tamamen değiştirmiştir. İlk çıktığı anda pek fazla önemsenmeyen bu sistem, daha sonra beklenmedik şekilde gelişmiş ve İstanbul’da da başarılı bir hizmet vermeye başlamıştır.

UBER İle Para Kazanabilir Miyim?

UBER, ülkemizde de faaliyet göstermeye başladığından beri, para kazanma durumu akıllarda soru işareti olarak kalmış durumda. Peki UBER ile para kazanabilir miyiz? UBER ile para kazanmaya başlamadan önce bir araç bulmalısınız. Bu araç, lüks bir yapıda olmalı ve 9+1 oranında kapasiteye sahip olmalı. Eğer böyle bir aracınız varsa ve UBER üzerinden para kazanmak istiyorsanız bazı belgeler edinmeniz gerekiyor. İşte o belgeler:

 • 18 Yaşında Olmalısınız.
 • En az 3 yıllık ehliyetiniz olmalı.
 • Sabıka kaydının temiz olması.
 • Sağlık raporu

Elinizdeki belgeler ile beraber UBER’e başvuru yapabilirsiniz. Başvurunuz yaklaşık 2 ay incelendikten sonra ya onay alacaktır, ya da ret cevabı gelecektir. Onay alabilirseniz, UBER şoförü olarak işinize başlayabilirsiniz.

Kendi Aracınız Varsa İstenecek Araç Belgeleri

 • D2 Belgesi
 • Güzergah ve Yolu Gösteren Belge
 • Araç Ruhsatı
 • Şirket İçin Açılış Belgesi
 • Aracın Sigorta Belgesi

Özel Lisansa Sahip Olan Araçlar Hangileridir?

UBER şoförü olacağınız zaman eğer kendi aracınız yoksa, özel lisanslı araçlara sahip olarak gelirinizi daha da fazla arttırabilirsiniz. Özel lisanslı araçlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Otomatik Kapılı Minivan
 • Mercedes Vito
 • Mercedes Viano
 • Ford Tourneo Custom
 • Volkswagen Transporter
 • Volkswagen Caravelle

UBER Ne Kadar Kazandırır?

UBER şoförlüğü yapacaksanız, kazanacağınız paranın herhangi bir sınırı olmadığını söyleyebiliriz. Kazandığınız ücretin %25 dilimi UBER firmasına kalırken, %75 dilimine siz sahip olursunuz. Örneğin 100 TL’lik bir mesafe taşıması yaptıysanız, bu seferden 75 TL kazanabilirsiniz. Eğer gününüz yoğun olursa, gün sonunda daha yüksek kazançlar da elde edebilirsiniz.

UBER Güvenilir Mi?

Yıllardan beri ulaşım alanında hizmet veren UBER, bu zamana kadar güven sarsacak bir potansiyel taşımamıştır. Ayrıca hem müşterinin, hem de araç şoförünün korunması amacıyla bütün amaçlar GPS aracılığıyla takip altına alınır. Eğer taşıdığınız bir müşteriyle sorun yaşadıysanız, UBER sistemi üzerinden müşteriye 1 yıldız bile verebilirsiniz. Bu işlemi yaptıktan sonra aynı müşteriyle kesinlikle eşleşemezsiniz. Ayrıca müşteri bilgileri UBER tarafından doğrulansa bile, tüm bilgiler gizli tutulmaktadır.

Otoyol ve Köprü Geçiş Ücretleri Nasıl Ödeniyor?

Bazı yolcuları taşırken yolunuz karşı tarafa, havalimanına veya giriş ücreti olan bir tarafa düşebilir. Bunun için de aracınıza geçiş ücreti yansıtılır. Eğer aracınızda geçiş kartı bulundurursanız, bu noktalardan vakit kaybetmenden geçebilirsiniz. Bu ödeme yolculara ait olduğu için, ödeme vaktinde hesabınıza iade yapılır.

Hangi Günler Ödeme Alabilirsiniz?

UBER, ödemeleri Pazartesi 04:00 ile haftaya Pazartesi 3:59 arasında yapmaktadır. Bu süreçteki taşıdığınız yolcuların ücreti, iadeler ve diğer ödemeler doğrudan banka hesabınıza iletilir.

UBER’de Kiralık Araçla Çalışabilir Miyim?

UBER firmasının araç kiralama noktaları bulunmaktadır. Bu noktalar anlaşmalıdır ve çalışabilecek potansiyele sahip araç varsa, kiralık araçla da çalışabilirsiniz.

Yolculuklarda Bahşiş Ücreti Dahil Mi?

Yolculukların sonucunda müşteriden aldığınız parada, herhangi bir bahşiş yüzdesi bulunmamaktadır. Eşit bir paylaşım olduğu için, ücret sadece taşıma ücretidir. Eğer müşteri, yolculuk sonunda size bahşiş teklif ederse, teklifi kabul etmek veya reddetmek tamamen sizin inisiyatifinize kalmıştır.

26 yaşındayım. 2011 yılında kurduğum geyik.com.tr adresinin kurucusu ve yazarıyım. Ayrıca reklamcılık ile ilgili sağlam birikime sahibim.
EtiCanlar:

“UBER ile Para Kazanmak – UBER Ne Kadar Kazandırıyor?” için 5 cevap

 1. Merve Aymak dedi ki:

  Uber diğer taksilere göre daha iyidir hem ucuz hem bineceğin araç ve insan tipi belli

 2. Demet dedi ki:

  Teşekkürler guzel içerik

 3. Teşekkürler guzel içerik. Arabamla uber üzerinden para kazanmayı bende düşünüyorum. Ülkemizde yasal hale gelirse çok kazandıran bir sistem kurulacak gibi.

 4. Yurt dışındayken uber yapmıştım orası için çok iyi rakkamlardı rekorum 957 dolardı fakat türkiyede zor burda yapanlara başarılar

 5. Gökçe dedi ki:

  UBER veya benzeri sistemler çok güzel ama işte ülkemizde iyi veya kötü bir taksici hegemonyası var. Dolayısıyla rekabetçi sistemler Türkiye’de çok işlemiyor maalesef. O yüzden yurtdışında iyi paralar kazanılır. Mesela aylık 2.000$’dan daha fazla kazanan tanıdıklarım var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir