Bazen gözlerle ifade edilemez duygular..O zaman kalemin gücü başlar..

YGS’de 180 Puan Almak İçin Kaç Net Gerekir?

Kategori: Eğitim ve Kariyer | Mehmet tarafından yazılmıştır. Ayrıca 955 kere okundu.

Pek çok öğrencinin korkulu rüyası olan ve YGS şeklinde kısaltılan Yükseköğretime Geçiş Sınavı, pek çok kişinin hayatını değiştirmekte ve tabir yerindeyse gelecekte nerede olacağımızı göstermektedir. Günümüzde lise öğrencileri, lisans öğrenimi görmek için iki aşamalı bir sınav sisteminden geçmektedirler. Sınavın ikinci aşaması olan ve LYS şeklinde kısaltılan Lisans Yerleştirme Sınavı için ilk aşama sınavı olan YGS’den belirli bir puanın üzerinde almak gerekmektedir. YGS ile iki yıllık bir üniversitede okumak isteyen öğrenciler için önceden 140 puan barajı aranırken 2016 yılı ile birlikte bu baraj 150 puan olarak değiştirilmiştir. Ancak eğer YGS’den sonra LYS’ye girmek istiyorsanız da 180 puan yapmanız gerekmektedir. Çünkü LYS’ye girmek isteyen öğrencilerin YGS ile 180 puanlık barajı aşması gerekmektedir. Yani bu demektir ki 180 puanın altında bir puan alırsanız LYS’ye giremezsiniz. Bu yazımızda sizlere LYS’ye girebilmek için YGS’den 180 puan nasıl alabilirim sorusunun cevabını vermeye çalışacağız.

Öncelikle Yükseköğretime Geçiş Sınavı’ndan yani YGS’den 180 puan almak için toplamda 33 net yapmanız gerekmektedir. Tabii ki bu net sayısı matematikte yaptığınız net sayısına göre değişkenlik göstermektedir. Çünkü matematik en çok puan getiren derstir.

YGS’den sonra aldığınız 180 puandan sonra aynı YGS’de olduğu gibi LYS’ye girebilmek için yeni bir başvuru yapmanız gerekmektedir. Bunun için de yeniden ücret yatırmanız gerekmektedir. Bu ücret girmek istediğiniz sınav çeşidine ve sayısına göre değişiklik göstermektedir. Puanınızın yettiği ve ücretini yatırdığınız her sınava girebilirsiniz.

Bütün bunların dışında sınava gireceğiniz okulu daha önceden görmenizi şiddetle öneririz. Çünkü sınav günü oraya gittiğinizde yanlış bir adrese gitme ya da sınav salonunuzu bulamama gibi sıkıntılarla karşılaşabilirsiniz. Ayrıca sınava gireceğiniz okulun tam olarak nerede olduğunu bilmezseniz sınav günü meydana gelen trafik ya da kargaşadan siz de nasibinizi alabilirsiniz. Bu konuda dikkat edin.

Siz de YGS’den 180 puan alarak LYS’ye girmek istiyorsanız yapmanız gereken net miktarını bu yazımızda sizlerle paylaştık. Her zaman sizlere işinize yarayan ve kolay kullanılabilir bilgiler vererek sizlere faydalı olmaya çalışıyoruz. Bu yazımız da umarım sizlere faydalı olacaktır.

26 yaşındayım. 2011 yılında kurduğum geyik.com.tr adresinin kurucusu ve yazarıyım. Ayrıca reklamcılık ile ilgili sağlam birikime sahibim.
EtiCanlar:

“YGS’de 180 Puan Almak İçin Kaç Net Gerekir?” için 2 cevap

  1. Seofit dedi ki:

    Arkadaş şu çocuklar 180 yapmak için bile kaç net gerektiğini hesaplıyorlarsa vallahi yazık hallerine …

  2. yarka dedi ki:

    Eğitim sistemi kesinlikle yanlış yürütülüyor. İlk okuldan liseye hatta ve hatta üniversite de bile sınav stresi tutturuldu gidiyor. Öğrencilerinin gerçek hayatta başarılı olabilmeleri için bağımsız bir şekil de çalışma prensibi oluşturması gerekir. YGS – LYS mantığı çok ters bir olgu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir