Bazen gözlerle ifade edilemez duygular..O zaman kalemin gücü başlar..

Videomap Nasıl Oluşturulur?

Kategori: Nasıl Yapılır? | Mehmet tarafından yazılmıştır. Ayrıca 3.339 kere okundu.

Bu yazımızda “video siteleriniz için nasıl video sitemap oluştururuz?” bundan bahsedicez. Bu bahsedeceğimiz olayı bütün scriptlerde kullanabilir veya uyarlayabilirsiniz.. Video sitemap’ın normal site haritalarından farkı; google arama sonuçlarında videolar bölümünde de görünebilir olması.. Video sitemap’ı bot kullanan siteler kullanamazlar.. Videoyu kendi hostunda barındıranlar için bu yöntem uygundur..

Video Sitemap Nedir?

Adından anlaşılacağı gibi video siteleri için site haritalarıdır.. Site içeriğinde ki linklerimizin neler olduğunu anlatarak bilgi verip, daha hızlı bir şekilde bilgileri indexlemesine yarayan yarayan sistemdir.

Ayrıca video backlink hakkında bilgi sahibi değilseniz sitemizde yayınladığımız “video backlink nasıl yapılır?” başlıklı konumuza bakmayı unutmayın.

Normal Sitemap ile Video Sitemap Arasındaki Farklar Neler?

Normal sitemaplarda konular ile ilgili ayrıntılı bilgiye yer verilmez.. Sadece konu tarihi, konu linki gibi içerikler bulunur.

Ancak video sitemap’ta;

 • Başlık
 • Açıklama
 • Oynatma sayfası URL’si
 • Küçük Resim URL’si
 • Ham video dosyasının konumu ve/veya oynatıcı URL’si (SWF) bulunur..

Bu bilgiler site haritasında, ayrıştırılmış şekilde olduğu için google botları tarafından sevilir ve sitenin çabuk indexlenmesini sağlar.

Boyut 10Mb’yi geçmemelidir..Video sitemap’a maximum 50bin giriş yapılmalı ve eklenen videoların uzantıları mpg, .mpeg, .mp4, .m4v, .mov, .wmv, .asf, .avi, .ra, .ram, .rm, .flv, .swf olmalıdır.. Aksi taktirde google botları tarafından hatalı görülür ve indexlenmez..

Videomap’da ki Etiketlerin Görevleri Neler?

<video:video>  , <video:content_loc> gibi etiketlerin site haritalarında görevleri vardır. Kimisi video başlığını, kimisi video linkini, kimisi ise video açıklamasını Google botlarına gösterir.. Aşağıda verdiğim linkte bu etiketlerin hangi işe yaradıklarını anlatan bir yazı bulunmakta…

http://www.google.com/support/webmasters/bin/answer.py?hl=tr&answer=80472#4

Video Sitemap Kimler İçin Uygun Değil?

Başka sitelerden dizi, film, video çeken siteler için kesinlikle önermiyorum. Çünkü bot ile çektiğiniz sitenin birnevi reklamını yapmış olursunuz.

Video Hosting Nedir? Nereden Alabilirim?

Video hosting, özellikleri bakımından sınırsız olan ve normal site sunucularında kapalı olan ffmpeg vb. gibi özelliklerin açık olduğu sunuculardır. Buralardan reseller alarak site açabilirsiniz.. Video hosting’te size Türkiye’den bir firma önermiyorum çünkü fiyat/performans açısından çok kötü.. Yabancı sitelere yönelebilirim derseniz arvixe.com adresini önerebilirim. Üst tarafta verdiğim turkhd.com adresininde hosting altyapısını sağlayan arvixe çok büyük bir firma.. Herkes tarafından tercih edilmesindeki neden ise;  Sunucularının tabiri caizse “taş” gibi olmaları…  Gerçekten sağlam ekipleri var ve sürekli online olan kişilerden oluşuyor.

Bu kadar arvixe reklamı yaptık sanırım ama onlara değer diye düşünüyorum. Sormak istediklerinizi, kafanıza takılanları konu altından sorarsanız cevaplarım.

26 yaşındayım. 2011 yılında kurduğum geyik.com.tr adresinin kurucusu ve yazarıyım. Ayrıca reklamcılık ile ilgili sağlam birikime sahibim.
EtiCanlar:

“Videomap Nasıl Oluşturulur?” için 3 cevap

 1. YUSUF TİMUR dedi ki:

  Hocam site haritası güzelde 100 adet video ile sınırlı.Clipbucket site haritalarından birisinde limit geçtikten sonra yani 100 den sonrası için ikinci bi dosya oluşturuyor onu sitemde kurdum fakat hata veriyor ve oluşmuyor yardımcı olabilirmisiniz.

 2. Ersin dedi ki:

  Clipbucket ile uğraşmayalı uzun zaman oldu. Her 100 tanede bir sitemap oluşuyorsa sizde google araçlarından sitemap dosyalarınızı tek tek yükleyin.

 3. zengin anahtar çilingir dedi ki:

  konuyla ilgili faydalı bilgi aktarımı sağlanmış çok teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir