Bazen gözlerle ifade edilemez duygular..O zaman kalemin gücü başlar..

Ygs Var Dediler, Sıçtık!

Kategori: Eğitim ve Kariyer | Mehmet tarafından yazılmıştır. Ayrıca 6.629 kere okundu.

Moral olarak çökmüş durumdayım ancak, bu konuyu blogda paylaşmasaydım çatlardım sanırım.

Bugün 1 Nisan, yüksek öğrenime geçiş sınavı yapıldı. Yani kısa adıyla YGS!

Ygs’ye bugün bende girdim ve açıkça söylemek gerekirse kötü geçti. Eşit ağırlık öğrencisi olduğum için Türkçe, Tarih ve Matematik dersinden sorumluyum. Dolayısıyla Fizik, Kimya gibi konularda pek bilgili değilim. Bilgili olsam da bugün yapamayacağımı gördüm.

40+40+40 sorudan toplam 120 soru beni ilgilendiriyordu sınavda.

 • Türkçe’de 40 sorudan 3-4 boşum var. Az önce televizyonda sınavın sorularının doğru şıkları açıklandı ve yaklaşık 10 yanlışım var. Yani Türkçe’de 25 net desek yeridir.
 • Tarih-Coğrafya-Felsefe dersleri sözel olarak geçiyor ve bu bölümlerden de 40 soru gelmekte. Tarih dersinden 3-4 yanlışım bulunuyor. Coğrafya dersi çok kötü, 2-3 doğrumun olduğunu düşünüyorum. Felsefe dersine çok vakit ayıramadım. Çünkü, Türkçe soruları tam olarak 1 saat 45 dakikamı aldı. Bu yüzden yetiştiremedim.
 • Matematik soruları zor değildi aslında. Ancak sınavda yapamadım. 40 soruda 15 soru yaptığımı fark ettim. Bu 15 soru içerisinde de 3-4 yanlış bulunuyor.

Aslında yukarıdaki sonuçlara bakarsanız 50-60 net bile zor geliyor. Sınavım gerçekten beklediğimden çok kötü geçti. Ancak telefonuma gelen aramalardan, mesajlardan anladım ki sadece kötü yapan ben değilim! Dershanedeki arkadaşlarım ve çevremde sınava giren insanlar Türkçe dersinin zor olduğundan, çok süre harcadıklarından bahsettiler. Üstte dediğim gibi gerçekten benimde çok vaktimi aldı.

Genel olarak baktığımızda sonuç kötü, gerçekten kötü. Ancak unutmayalım ki benim gibi kötü sonuçlar alan binlerce öğrenci var. Ben hala umudumu koruyorum. Bu umudumun sonucu kötü olsa da ben ikinci sınav olan LYS‘ye hazırlanmaya başlayacağım.

Ayrıca bu sene içinde sanmıyorum ki modmeydan gibi şifre iddaaları ortaya atılsın! Sınav çok kolay değildi ama çokta zor değildi. Çok çalışanların gayet hızlı ve sorunsuzca yapabileceği bir sınavdı.

İyi alan arkadaşlarıma başarılarından dolayı tebrik ediyorum. Kötü alan arkadaşlarım ise üzülmesinler. Hem önümüzde ikinci sınav bulunuyor hem de YGS‘de binlerce kişi kötü sonuç bekliyor. Bu yüzden çok karamsarlığa kapılmamanızı, ikinci sınava hazırlıklara başlamanızı öneriyorum.

İyi çalışmalar.

26 yaşındayım. 2011 yılında kurduğum geyik.com.tr adresinin kurucusu ve yazarıyım. Ayrıca reklamcılık ile ilgili sağlam birikime sahibim.
EtiCanlar:

“Ygs Var Dediler, Sıçtık!” için 5 cevap

 1. elvan dedi ki:

  bende aynı durumdayım senle tek farkımız ben lys için olan umudumu kaybettim istediğim bölüm için ygs en az 350 olmalıydı tahminen okul puanıyla 250 bile zor gelir hayatım karardı yemin ederim ağlamaktan gözlerim şişti :((((

 2. büşra61 dedi ki:

  bir YGS mağduru da benim.. doğrudur bende TM öğrendisiydim. türkçe zor dediler ama girdiğim denemelerle aynıydı. 5 yanlış. sosyal (coğrafya) batırdı beni. ersinin söylediği gibi 2-3 doğru.. felsefe de aynı.. mat. 20 işaretledim 13ü doğru. kötü çok kötü. istediğim yer sınıf öğretmenliği idi. ama yapamayacağımı çok iyi anladım. bi kardeşimiz de heyecandan kalkp krizi geçirp vefat etmiş.. bize bu denli korkuyu yaşatmaya hakları yok.! kız çocukları okusun derken önümüze set koymak da ne.. ayıp !

 3. sohbet dedi ki:

  YGS ye felan girmedim hacı. lise bittikden sonra amele gibi çalışıyorum kafam rahat içim rahat maaşımı tıkır tıkır alıyorum kebap :))

 4. zencefil dedi ki:

  Yine YGS yaklaşıyor Allah sınava gireceklere yardım etsin. Sağlıklı bir şekilde girip, sağlıklı bir şekilde çıkarsınız inşallah.

 5. Aday dedi ki:

  Pozitif bakış açınızı yansıtmanız oldukça yararlı olmuş. Gerçekten pozitif düşünmekte böyle dönemlerde önemli. Herkesin önümüzdeği eğitim ve öğretim yılında hakettiğini almasını dilerim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.