Bazen gözlerle ifade edilemez duygular..O zaman kalemin gücü başlar..

Üniversite Öğrencileri İçin Para Biriktirme Yöntemleri

Kategori: Eğitim ve Kariyer | Mehmet tarafından yazılmıştır. Ayrıca 1.499 kere okundu.

Lise yılları boyunca herkes size “üniversiteye kapağı at, rahatlarsın!” diye nasihat vermiş olsa da, üniversiteye başladıktan sonra durumun o kadar iyi olmadığını kısa sürede fark edersiniz. Hele bir de gurbette üniversite okuyorsanız, “ay sonunu getirme” çabaları da yavaş yavaş boy göstermeye başlayacaktır. Bunların hepsine ek olarak, üniversiteniz bittiğinde iş bulup iş başı yapana kadar geçecek süreçte burslarınız kesilip, ailenizden gelen para da azalmaya başladığında harcayabileceğiniz bir birikim yapmanız gerekir.

Tüm bu düşüncelere ek olarak üniversite süresi boyunca arkadaşlarınızın katılacağı partilerde, gezilerde, yurt dışı seyahatlerinde aklınızın kalacağı da kaçınılmaz bir gerçek. Hem birikim yapıp, hem de bu aktivitelere katılmak nasıl mümkün olacak diye düşünmek yerine; hemen kendinize bir kavanoz, ayakkabı kutusu gibi geniş hacimli bir kap alarak bozuklukları biriktirmeye başlayın!

Kendinize belirlediğiniz hedefi de çok küçük tutmayın. Büyük bir hedef koyun. Türkiye’yi gezmek, trenle Avrupa turu yapmak, Amerika’ya gitmek veya motosiklet almak belirlediğiniz hedeflerden bir tanesi olabilir. Hedefinizi belirledikten sonra yapacağınız ilk işte günlük alt limit belirlemek olsun. Tavsiyemiz, günde 3-4 TL ile birikiminize başlayıp, ara ara kumbaranıza ara ödemeler yapmak. Mesela günde 4 TL biriktirmeye başlasanız, bir ayda 120 TL eder. Her burs gününüzde kumbaranıza 50 TL atsanız ve her ailenizden para geldiğinde de 30 TL atsanız, her ay 200 TL para biriktirmiş olursunuz. Bunu bir yıl olarak düşündüğünüzde yılda 2000 Türk Lirası gibi bir birikiminiz olmuş olur.

Bu birikiminiz sayesinde büyük bir hedefinizi gerçekleştirebileceğiniz gibi; aynı zamanda birikiminizi yapabilmek için sağlıklı beslenmeye, alkol, sigara gibi alışkanlıklardan uzak durmaya ve evde vakit geçirebilmek için derslerinize yoğunlaşmaya da fırsat bulabileceksiniz demektir. Hem büyük bir hayal gerçekleştirip, hem de başarılı bir öğrenci olmak sizin elinizde. Yapacağınız bu birikim ile hayatınızın genel düzenini de bir bakımdan oluşturmuş olup, mezuniyetiniz sonrasında yapacağınız iş başvurularında da şimdiden birkaç adım önde olacağınızı büyük bir açık yüreklilik ile söyleyebiliriz. Hem öğrenciliğin, hem hayatın, hem de keyifli bir birikim yapmanın keyfini çıkartın!

26 yaşındayım. 2011 yılında kurduğum geyik.com.tr adresinin kurucusu ve yazarıyım. Ayrıca reklamcılık ile ilgili sağlam birikime sahibim.
EtiCanlar:

“Üniversite Öğrencileri İçin Para Biriktirme Yöntemleri” için 3 cevap

  1. no esc dedi ki:

    Üniversiteli olmak gerçekten çok zor 🙂 Bende okuduğum yıllarda oldukça çalışmak zorunda kalmıştım.. Çok faydalı bir yazı olmuş teşekkürler emeğinize sağlık..

  2. karikatür mizah dedi ki:

    birikimin küçük yada büyüğü yoktur biriktirin tek kuruşunuza kadar

  3. Hakan Kaya dedi ki:

    Öğrencilikte para biriktirme olmaz gençler, öğrencilikte bilgi biriktirilir, tecrübeler, güzel anılar ve dostluklar biriktirilir. Yeni yerler ve yeni şeyler tadılır. O nedenle öğrencilikte para biriktirmeye değil elinizdeki ile daha fazla şey elde etmeyi öğrenmeli. Paylaşım ekonomisi ile seyahat, öğrenme, konaklama vs. masraflarınızı düşürebilirsiniz, online kurslar ile beyninizin her köşesini bilgi ile doldurun, İngilizcenin anasını ağlatın ve yanına bir yabancı dil daha ekleyin. Durmayın öğrenin, gezin, keşfedin, yiyin, için, yarın iş hayatına atılınca keşke demeyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir